רוצים ללמוד עוד?

הצטרפו אלי לקורס צילום נוף המקצועי והמוביל בישראל!

טיפים לצילום זוהר צפוני

לראות ולצלם את הזוהר הצפוני! זהו ללא ספק חלום שכמעט כל אחד רוצה בו, ובמיוחד חלום של צלמים רבים וצלמי נוף. במהלך הטיולים העצמאיים וטיולי הצילום שהדרכתי בעולם זכיתי לראות ולצלם את התופעה המדהימה הזו לא מעט פעמים. זו ללא ספק חוויה מטורפת שלעולם לא אשכח! אם לראות ולצלם זוהר צפוני זה משהו שגם אתם חולמים עליו, אתם מוזמנים לקרוא את המאמר הבא בו אסביר כמה דברים חשובים שכדאי לדעת על מנת לעשות זאת בצורה הטובה ביותר - החל מאיפה, איך ומתי רואים זוהר צפוני ועד איך לצלם אותו.

זוהר צפוני לפלנד- תומר רצאבי

זוהר צפוני באגם Sevettijarvi בלפלנד הפינית.

איפה רואים זוהר צפוני, מתי ואיך?

כצלמי טבע ונוף ובכלל לכל מי שרוצה לראות זוהר צפוני, חשוב קודם כל להכיר ולהבין את תופעת הטבע הזו. כדי שנוכל לחזות בפלא המדהים הזה, חשוב לדעת איפה בעולם אפשר לראות זוהר צפוני, מתי אפשר לראות אותו ואיך זה קורה, אפילו לפני שנחשוב על צילום התופעה.

איך רואים את הזוהר הצפוני - הזוהר הצפוני, זוהר הקוטב או בשמו המדעי "Aurora Borealis" הוא תופעת טבע הקורה כאשר חלקיקים טעונים המגיעים מהשמש (מכונים גם "סופות סולריות") חודרים לאטמוספירה של כדור הארץ ומגיבים עם גזים באטמוספירה. התגובה של החלקיקים הטעונים עם הגזים באטמוספירה גורמת לריאקציה כימית שהתוצאה שלה היא פליטת אור - מה שאנחנו רואים כאורות צפון.

איסלנד - תומר רצאבי

איפה רואים את הזוהר הצפוני - רוב החלקיקים הטעונים המגיעים אלינו מהשמש נהדפים על ידי השדה המגנטי של כדור הארץ ובכלל לא חודרים לאטמוספירה. בגלל צורתו של השדה המגנטי ישנם אזורים בהם יש "חורים" או "טבעות", האזורים האלה נמצאים בחוגי הקוטב הצפוני והדרומי. באזורים הללו בהם השדה המגנטי מאוד חלש החלקיקים הטעונים יכולים לפעמים לחדור לאטמוספירה שלנו. באזור הקוטב הדרומי של כדור הארץ אפשר לראות זוהר דרומי! (מכונה גם Aurora Australis) האזור הזה נמצא מעל אנטארקטיקה, מקום שלא הכי קל להגיע אליו... במיוחד בחורף כאשר באמת אפשר לראות את הזוהר הדרומי. בחלקו הצפוני של כדור הארץ אפשר לראות את הזוהר הצפוני, למזלנו באזורים הרבה יותר נגישים - האזורים הטובים ביותר הם החלקים הצפוניים של סקנדינביה (צפון נורבגיה ופינלנד), צפון רוסיה, אלסקה, צפון קנדה, גרינלנד ואיסלנד.

זוהר צפוני איסלנד - תומר רצאבי

זוהר צפוני לצד מפל - חצי האי סנייפלסנס, איסלנד.

מתי רואים את הזוהר הצפוני - כדי שנוכל לראות את הזוהר הצפוני, ישנם כמה דברים שצריכים לקרות במקביל.

1. פעילות סולארית בשמש: פעילות סולארית חזקה בשמש מייצרת את הרוחות הסולאריות וזהו התנאי הראשון לקיומו של זוהר צפוני. פעילות רוחות סולאריות יכולה להתרחש במהלך כל השנה והיא איננה צפויה, די בדומה למזג אוויר. בדומה לתחזיות מזג אוויר, תוכלו למצוא אתרים ואפליקציות המציעים תחזיות לזוהר צפוני, רובן נותנות תחזית ש יומיים-שלושה קדימה. בד"כ התחזיות נותנות אינדיקציה טובה, אבל לא תמיד כדאי לסמוך עליהן. כבר חוויתי לא מעט לילות עם תחזית זוהר נמוכה וכן ראיתי מופעי זוהר צפוני נהדרים בשמיים, ולהפך. אם אתם כבר במקום שיש בו סיכוי לראות זוהר צפוני, תנסו!

2. חשיכה: את הזוהר הצפוני אפשר לראות רק אם יש חושך. התופעה יכולה להתרחש גם באור יום, אך לא נוכל לראות אותה כיון שאור היום חזק מהאור של הזוהר הצפוני. באזורים צפוניים בכדור הארץ במהלך שיא הקיץ (גם קצת לפני וקצת אחר כך) כמעט בלתי אפשרי לראות את הזוהר הצפוני כיוון שיש אור יום כמעט 24 שעות ביממה. לכן העונות בהן יש סיכוי טוב יותר לראות זוהר צפוני באזורים הללו הן החל מסוף הקיץ, דרך הסתיו, במהלך החורף, האביב ועד תחילת הקיץ.

3. שמיים נקיים מעננים: גם אם תהיו במקום הנכון, תתקיים פעילות סולארית חזקה ויהיה חושך לא תוכלו לראות את הזוהר הצפוני אם השמים מעוננים, כיוון שתופעת הזוהר מתרחשת גבוה מעל העננים, בגובה של כמה עשרות קילומטרים. תחזית מזג אוויר יכולה לעזור כדי לדעת מה יהיה מצב העננות במהלך הלילה.

סיכום קצר לחלק הזה - כדי לראות את הזוהר הצפוני מומלץ לבקר במקומות כמו איסלנד, צפון קנדה וצפון סקנדינביה במהלך עונות הסתיו ועד האביב (לא בשיא הקיץ). מומלץ להשתמש באפליקציות ואתרי חיזוי במהלך שהותכם שם. כשהחושך יורד צאו החוצה והחזיקו אצבעות לשמיים נקיים מעננים! דבר חשוב נוסף - מומלץ מאוד להתלבש טוב כיון שכנראה יהיה די קר 🙂

איסלנד - תומר רצאבי

זוהר צפוני מעל מפל Skogafoss באיסלנד.

רוצים ללמוד עוד?

הצטרפו אלי לקורס צילום נוף המקצועי והמוביל בישראל!

ציוד צילום מומלץ לצילום זוהר צפוני

הדבר הראשון שמנחה אותנו לגבי צילום זוהר צפוני הוא העובדה שהאור של הזוהר הצפוני הוא יחסית חלש - לכן צילום זוהר צפוני די דומה לצילומי לילה. פירוש הדבר הוא שלרוב נרצה להשתמש בציוד המאפשר לנו להכניס יותר אור לתמונה.

מצלמה: כל מצלמה שיש לה אפשרות לחשיפה ידנית היא התחלה טובה! מכאן והלאה זה די פשוט, מצלמות עם ביצועי ISO טובים יותר יאפשרו לנו לצלם ב- ISO גבוה יותר עם פחות רעש וגרעיניות בתמונה. מצלמות עם חיישן פול פריים יהיו טובות יותר ממצלמות עם חיישן קרופ, וככל שהחיישן של המצלמה יהיה חדיש וטוב יותר, כך התוצאות שלנו יהיו טובות יותר.

עדשות: באופן כללי יש עדיפות לצילום עם עדשות רחבות שיש להן צמצמים פתוחים. עדשת רחבות מאפשרות לנו לצלם עם זווית ראייה גדולה בהן נקבל תמונה עם הרבה שמיים וקרקע. לעדשות רחבות יש יתרון נוסף - הן מאפשרות לנו להשתמש במהירות תריס איטית יותר מבלי לגרום למריחה של הכוכבים בתמונה (תוכלו לקרוא על כך בהרחבה במאמר שלי על צילום לילה וכוכבים). ככל שלעדשה שתשתמשו בה יהיה צמצם יותר פתוח תוכלו להכניס יותר אור לתמונה.

חצובה: מכיוון שכמעט בכל צילום של זוהר צפוני יש צורך להשתמש במהירות תריס איטית, יהיה צורך להשתמש בחצובה. כמעט כל חצובה או משהו יציב שיכול להחזיק את המצלמה יהיה שימושי וחשוב. ככל שהחצובה נוחה וחזקה יותר, יהיה לכם יותר נוח להשתמש בה.

זוהר צפוני איסלנד - תומר רצאבי

זוהר צפוני קורונלי, איסלנד.

טכניקה וחשיפה בצילום זוהר צפוני

בהמשך למה שכבר דיברתי מקודם לגבי ציוד, כנראה שכבר הבנתם לאיזה כיוון זה הולך - אנחנו צריכים אור! באופן כללי ובדומה לצילומי לילה מדובר על שימוש ב ISO גבוה, צמצם פתוח ומהירות התריס איטית. כאשר הזוהר הצפוני יחסית חלש, נצטרך לקחת את נתוני החשיפה לקיצון. ככל ששהזוהר הצפוני יהיה חזק יותר, נוכל להוריד חלק מנתוני החשיפה.

זוהר צפוני איסלנד - תומר רצאבי

ISO

בצילום זוהר צפוני בד"כ נצטרך להשתמש ב- ISO יחסית גבוה, לרוב בין 800 ל 6400, תלוי בעיקר בחוזק של הזוהר הצפוני ובביצועי ה- ISO של המצלמה. באופן כללי אני ממליץ לכם להכיר את המצלמה שלכם ולבדוק מה ה- ISO המקסימלי שהמצלמה שלכם מסוגלת לצלם בו ועדיין תקבלו תוצאה סבירה מבחינת רעש. ברוב המצלמות עם חיישן קרופ ה ISO המקסימלי שיתן תוצאה סבירה הוא 1600. במצלמות פול פריים אפשר להגיע ל ISO של 3200-6400.

צמצם

גם עם הצמצם נרצה בד"כ להכניס כמה שיותר אור ולכן בד"כ נשתמש בצמצם הכי פתוח שיש בעדשה שלנו. עדשות עם צמצם F/2.8 או פתוח יותר יהיו מעולות. שימוש בצמצם פתוח גורם לבעיה אחרת - עומק שדה רדוד. אם נרצה לצלם תמונה שיש בה גם שמיים וגם אזור על הקרקע שהוא יחסית קרוב, נצטרך לבדוק את עומק השדה לפי נתוני הצילום במחשבון עומק שדה. זה נושא קצת יותר מתקדם ומסובך להבין, אך שימושי מאוד. גם על הנושא הזה תוכלו לקרוא במאמר שלי על צילומי לילה.

מהירות תריס

בנוסף לשימוש ב- ISO גבוה יחסית וצמצם פתוח אנחנו בד"כ מצטרך להשתמש גם בחשיפה ארוכה יחסית. זה יהיה תלוי בעיקר בחוזק של הזוהר הצפוני ובתאורה סביבתי כמו אור הירח למשל. כאשר האור של הזוהר הצפוני יחסית חלש נזדקק למהירות תריס יחסית ארוכה כמו 20-40 שניות. אם התמזל מזלכם וזכיתם למופע זוהר צפוני חזק במיוחד, תוכלו להשתמש בחשיפות קצרות יותר של 5-10 שניות. חשוב לזכור שאם נזדקק לחשיפות יחסית ארוכות, נצטרך לקחת בחשבון שזה עלול למרוח את הכוכבים בתמונה. אולי חשוב מכך, במופעי זוהר צפוני חזקים הזוהר זז בשמיים ולעיתים יש לו צורות מיוחדות, גם פה צריך לקחת בחשבון שחשיפה ארוכה יכולה לגרום למריחה של הזוהר הצפוני. אם נרצה להמנע מכך נשתדל להעזר ב ISO גבוה יותר ובצמצם הכי פתוח שיש לנו.

כמה תמונות לדוגמה:

צילום נוף זוהר צפוני מעל אגם מיוואטן באיסלנד - תומר רצאבי

זוהר צפוני מעל אגם מיוואטן, איסלנד

התמונה למעלה צולמה באזור אגם מיוואטן בחלקה הצפוני של איסלנד. זה היה מופע הזוהר הצפוני הכי החזק שראיתי אי פעם! באותו הלילה הייתה סערה מגנטית ברמה של KP 5-6 (המושג KP הוא מדד דירוג לעוצמת סופות סולריות). המופע המדהים הזה נמשך שעות והזוהר הצפוני נע ורקד ברחבי השמיים עם צורות מדהימות וצבעים שונים. העוצמה שלו הייתה כל כך חזקה שלא היה צורך בנתוני חשיפה מאוד קיצוניים כדי לקבל חשיפה טובה בתמונה. את התמונה הזו צילמתי ב- ISO 1250, צמצם F/2.8 ומהירות תריס של 6 שניות בלבד. אם הייתי מצלם עם יותר חשיפה כבר הייתי מקבל אזורים שרופים בזוהר הצפוני.

זוהר צפוני איסלנד - תומר רצאבי

זוהר צפוני מעל אגם מיוואטן, איסלנד

התמונה למעלה צולמה באותו הלילה כמו התמונה הקודמת, הפעם ראיתי את הזוהר הצפוני עם צורות וצבעים מיוחדים, אך הם לא חזקים כמו בתמונה הקודמת. בגלל שהזוהר הצפוני היה חלש יותר, הייתי זקוק לנתוני חשיפה בהירים יותר כדי לקבל את תמונה טובה ולכן צילמתי ב- ISO 3200, צמצם F/2.8 ומהירות תריס של 25 שניות.


טיפים נוספים

פוקוס: כמו שציינתי כשדיברתי על נושא הצמצם, גם הפוקוס משפיע על עומק השדה וחשוב מאוד שנדע לאן להתפקס אם נרצה תמונה שיש בה מספיק עומק שדה בכל החלקים מהקרקע ועד השמיים (לא תמיד אפשרי, אבל מומלץ כמה שיותר). באופן כללי מרחק הפוקוס הטוב ביותר יהיה המרחק ההיפרפוקלי - זהו מרחק הפוקוס הכי קרוב שנוכל להתפקס עליו ועדיין נקבל רקע חד (כתלות באורך המוקד והצמצם שנשתמש בהם בצילום). ההסבר המלא נמצא במאמר שלי על צילומי לילה.

להתלבש טוב: כמו שכבר הבנתם, את הזוהר הצפוני תוכלו לראות במדינות יחסית צפוניות, בעונות בהן יכול להיות מאוד קר בלילה. כשאנחנו צופים בזוהר צפוני או מצלמים אותו אנחנו לרוב עומדים במקום לא מעט זמן וכנראה שיהיה לנו מאוד קר. מומלץ מאוד להתלבש בהתאם כדי שתוכלו להשאר בשטח כמה שיותר זמן ושיהיה לכם נעים בזמן הצפייה בתופעה הבלתי נשכחת הזו. משקאות חמים, בירה, נשנושים וחברה טובה גם הם בהחלט יכולים לתרום לחוויה!

להנות בלי המצלמה: בתור צלמים, ובמיוחד כשמצלמים תופעה מדהימה כמו הזוהר הצפוני, אנחנו לפעמים נוטים לשכוח את החוויה עצמה ולא מוציאים את העין מהמצלמה. אני תמיד ממליץ באיזשהו שלב לקחת הפסקה, להפסיק לצלם ופשוט להנות מהחוויה ומהרגע.

לתמונות נוספות של איסלנד וזוהר צפוני לחצו כאן
נהניתם מהמאמר?
אתם מוזמנים לעקוב אחרי התמונות שלי בפייסבוק ובאינסטגרם 🙂