רוצים ללמוד צילום נוף בלוקיישנים היפים בארץ?

My group in a photography workshop at Mount zin and Bulbus field in Israel - Tomer Razabi Photography

הצטרפו אלי לקורס צילום נוף הקרוב!

אתרים לצילום נוף בישראל

ישראל שלנו - כמה קטנה, ככה מגוונת ומפתיעה! אני בטוח שגם אתם מפנטזים לא מעט פעמים על נופים מיוחדים ויפיפיים שיש בחו"ל - מפלים וקרחונים באיסלנד, הרים ואגמים בקנדה, מדבריות בנמיביה, קניונים בארה"ב ועוד... האמת שגם אני. הספקתי לטייל ולהדריך בלא מעט מקומות מדהימים בעולם וזו חוויה בלתי רגילה, אבל אני תמיד אוהב לגלות שגם פה ממש מתחת לאף יש לנו עושר נופים מיוחד שאפשר להנות ממנו ולצלם אותו. זה נכון שאין לנו פסגות הרים כמו בדולומיטים, אגמים ומפלים בלי בסוף כמו באיסלנד או קניוני ענק כמו בארה"ב, אבל גם בפיסת השטח הקטנה יש מגוון מאוד גדול ועושר של מקומות מדבימים לצילום. אמנם ישראל מדינה קטנה מאוד (כחמישית מגודלה של איסלנד), אבל יש לנו פה מגוון של אזורים גיאוגרפיים שכולל מדבריות בדרום, קו חוף ארוך, הרים ונחלים בצפון, ואזורים עם תופעות טבע יחודיות כמו ים המלח. כל המגוון הזה ארוז במדינה ששטחה רק כ 22,000 ק"מ, מה שמאוד מקל לנו להגיע לכל מקום, אפילו לאזורים המרוחקים ביותר. אני מצלם את הנופים של ישראל בערך מאז 2011, מחפש את האתרים הכי יחודיים, את תופעות הטבע והיפות ביותר ואת מיטב מזג האוויר והאור. אלה חלק מהאתרים שזכיתי לטייל ולצלם בהם במהלך השנים, מקווה שתהנו.

צילום נוף שקיעה בנחל צין מדרשת שדה בוקר - תומר רצאבי

ים המלח

ים המלח הוא לדעתי אחד האתרים הכי מיוחדים שיש לנו בישראל, ואולי אפילו אחד האתרים הכי מיוחדים בעולם לצילום נוף. זה המקום הכי נמוך בעולם והוא נחשב לאחד מגופי המים הכי מלוחים שיש בעולם. המפלס של ים המלח יורד בצורה קבועה, נושא בעייתי בפני עצמו וכזה הנתון לדיון במשך שנים רבות. ירידת מפלס ים המלח גורמת לתופעות מרהיבות ובלתי רגילות שהן פנינים לצילום נוף כמו חופים עם התגבשויות מלח יפיפיות, בולענים ועוד. את הנופים המיוחדים הללו תוכלו למצוא לאורך רוב חופו של ים המלח. מאזור מצפה שלם, דרך עין גדי ועד בריכות האידוי בחלקו הדרומי. לא תמיד קל למצוא את החופים המיוחדים והמעניינים, הרבה פעמים זה דורש מחקר ובחינה מקדימה של לוקיישנים. חשוב לשם שהגישה לחלק גדול מחופי ים המלח מאוד מסוכנת עקב תופעת הבולענים שרק מתרבה. אם החלטתם לצלם שם, שימו לב לבטיחות האישית שלכם וצלמו בזהירות!

זריחה בים המלח קורס צילום נוף - תומר רצאבי
צילום נוף ים המלח - תומר רצאבי
צילום נוף ים המלח - תומר רצאבי
צילום נוף ים המלח - תומר רצאבי

חווארי מצדה

ממש ליד ים המלח, למרגלות המצדה תוכלו לראות תופעת טבע מיוחדת ויפה במקום הנקרא חווארי מצדה. האזור מלא בנקיקים ועמודי סלע שנוצרו לפני אלפי שנים. הסלעים באזור מורכבים משכבות ריבוד של סלעי משקע כמו חרסית, ארגוניט וגבס שנשחקו ויצרו תצורות סלע עם טקסטורות מיוחדות. האזור נמשך גם צפונית ודרומית למצדה. הכניסה לאזור אינה כרוכה בתשלום בכל ימות השנה וחשוב לשם לב שלא מומלץ לבקר שם בעת שיטפונות. שימו לב לשמור על המקום המיוחד הזה ולא לטפס על סלעים שיכולים להשבר או ללכלך את המקום.

צילום נוף חווארי מצדה - תומר רצאבי
צילום נוף חווארי מצדה - תומר רצאבי

הר צין ושדה הבולבוסים

בחלק הדרום מזרחי של ישראל תמצאו אתר יפיפה ומיוחד שנקרא הר צין. להר צין יש מבנה מיוחד שנקרא הר שולחן - חלקו העליון שטוח. לא רק שההר עצמו מיוחד ויפה, הוא גם נמצא לצד תופעת טבע ייחודית הנקראת "שדה הבולבוסים". הבולבוסים הם סלעים עם צורה אליפטית מיוחדת ויש אלפים מהם ליד ההר. לא ידוע לחלוטין איך הבולבוסים נוצרו, מעריכים שזה קרה בעקבות שקיעה של קלציט מסביב למאובנים של יצורים ימיים קדומים שנשחקו במהלך הזמן. שימו לב שהאזור שוכן בתוואי של נחל צין ויכול להיות מסוכן להגיע לשם בזמן של גשמים ושיטפונות. אם החלטתם להגיע עשו זאת בבטחה והכי חשוב - שמרו על האזור! אסור לגעת, להזיז או להזיק לבולבוסים.

קורס צילום נוף מתקדם - תומר רצאבי
קורס צילום נוף מתקדם - תומר רצאבי

רוצים ללמוד צילום נוף בלוקיישנים היפים בארץ?

My group in a photography workshop at Mount zin and Bulbus field in Israel - Tomer Razabi Photography

הצטרפו אלי לקורס צילום נוף הקרוב!

חוף דור-הבונים

רצועת החוף שמתחילה בחוף דור ונמשכת כ 4-5 ק"מ צפונה עד חוף הבונים היא אחת מרצועות החוף הכי עשירות ומעניינות בישראל. לאורכם של החופים הללו תוכלו למצוא חופים חוליים, חופים שמורכבים בעיקר מצדפים, לגונות, מפרצונים מיוחדים, מערות סלע, מדפי סלע עם מפלים קטנים ומגוון נוסף של נוף ימי. אחד הדברים שמייחדים את האזור הוא שילוב של הגורמים המרכיבים אותו - חול, צדפים, סלע כורכר וטבלאות גידוד. טבלאות הגידוד הן אולי אחד הדברים הכי מיוחדים שיש באזור זה בגלל גודלן והעושר שלהן. טבלת גידוד היא בעצם אזור סלעי שנמצא בתוך המים והים שחק אותו לגובה פני המים. באזורים אלה נוטים להתיישב מגוון של חסרי חוליות ימיים והם בעצם "בונים" מחדש את הסלע ושומרים עליו. באזורי טבלאות הגידוד אפשר למצוא הרבה פעמים מפלונים קטנים, בריכות יפות וסלעים עם צורות מיוחדות. טבלאות גידוד נוספות תוכלו למצוא בחוף אכזיב, ראש הנקרה וחוף פלמחים. שימו לב שחלק מהחופים הללו הם שמורות טבע והכניסה אליהן היא בתשלום וישנן שעות פעילות שמותר להיות בהם. הכי חשוב - שמרו עליהן ועל הטבע.

קורס צילום נוף - תומר רצאבי
צילום פנורמי חוף דור הבונים - תומר רצאבי
צילום נוף - תומר רצאבי
צילום נוף - תומר רצאבי

חוף פלמחים

אני חושב שכמעט ואין מישהו שמצלם נוף בישראל ולא שמע או הגיע מתישהו לחוף פלמחים. הוא אמנם יחסית קטן ולא ארוך ועשיר כמו חוף דור-הבונים, אבל הוא מאוד נגיש ויש בו עושר של סצינות יפות בגלל החוף החולי, סלעי הכורכר וטבלאות הגידוד שבו. באופן אישי יצא לי לצלם שם עשרות פעמים לאורך השנים. אחד הדברים הכיפיים בחוף הזה (בדומה להרבה חופים אחרים) הוא העובדה שהוא כל הזמן משתנה בהתאם לעונות, גובה הגלים, גאות ושפל ועוד. זה הופך אותו למאוד מגוון למרות גודלו היחסית קטן.

צילום נוף - תומר רצאבי
צילום נוף - תומר רצאבי
צילום נוף - תומר רצאבי
צילום נוף - תומר רצאבי
צילום נוף - תומר רצאבי
צילום נוף - תומר רצאבי

הקניון האדום

עמוק בהרי אילת תמצאו מקום שנראה כמו קניוני החול המפורסמים של ארה"ב. הקניון האדום הוא פנינה אמיתי של צילום נוף והוא אחד מקניוני החול הבודדים שיש בישראל. מסלול ההליכה בו די קצר ולא קשה מדי (דורש קצת עלייה וירידה בסולמות), תוכלו לראות שם קירות סלע יפיפיים שנחצבו במהלך הזמן ע"י שחיקה של מים. בסלעים יש תחמוצות מתכת שונות שנותנות לסלע צבעים עדינים. מבחינה צילומית עדיף להגיע כשאין שמש ישירה בתוך הקניון שיוצרת קונטרסט מאוד גדול של אור בין אזורים שונים.

צילום נוף הקניון האדום - תומר רצאבי
צילום נוף הקניון האדום - תומר רצאבי
צילום נוף הקניון האדום בהרי אילת, נחל שני - תומר רצאבי

פארק תמנע

פארק תמנע נמצא כ- 20 דקות צפונית לאילת ויש בו נוף מדברי עם כמה תופעות טבע גאולוגיות מיוחדות כמו פטריות סלע, קשתות סלע, קניונים קטנים וצוקים גבוהים. הכניסה לפארק כרוכה בתשלום ויש שם אפשרויות לינה שונות. חלק מבפארק מואר וכדאי לתאם את הגעתכם ולברר מתי ואיפה אפשר להסתובב בתחומי הפארק.

צילום נוף פארק תמנע - תומר רצאבי
צילום נוף פארק תמנע - תומר רצאבי

ניצנה - דיונות החול וחמוקי ניצנה

אזור ניצנה בחלק הדרום מערבי של ישראל הוא אחד המקומות היחידים בו תוכלו למצוא דיונות חול גדולות. די קשה למצוא שם דיונות נקיות מטביעות רגליים וקוליסים של כלי רכב, אבל כשמוצאים הן מאוד יפות. די קרוב לשם תוכלו לבקר בחמוקי ניצנה - אזור עם תצורות סלע גיר מיוחדות ויפות. שימו לב שחלק מהאזור נמצא קרוב לגבול מצרים בשטח צבאי והשהייה בו דורשת תיאום עם צה"ל, במיוחד בשעות החשיכה.

צילום נוף - תומר רצאבי
צילום נוף - תומר רצאבי

נחל הבניאס

אני בספק שיש מישהו בישראל שלא מכיר את נחל הבניאס. שמורת הטבע היפיפיה הזו מזכירה לי אישית מקומות של נחלים ויערות באירופה. הנחל זורם כמעט כל השנה והצמחייה בו דומה ליער אירופאי עם עצי דולב, טחב, שערות שולמית מצויות וערבה מחודדת. שימו לב שהכניסה לשמורה כרוכה בתשלום וישנן שעות פעילות מסודרות.

צילום נוף - תומר רצאבי
צילום נוף - תומר רצאבי

שדה בוקר

שדה בוקר יושב ממש למרגלות נחל צין. יש בו כמה תצפיות יפיפיות על הנחל ממדרשת בן גוריון, אזור של גבעות מחורצות ליד נחל חווארים הקרוב וגם עין עבדת נמצאת ליד.

צילום נוף שקיעה בנחל צין מדרשת שדה בוקר - תומר רצאבי
צילום נוף - תומר רצאבי
צילום נוף - תומר רצאבי
Aerial landscape photography of a desert river in Israel - Tomer Razabi
Aerial landscape photography of a desert river in Israel - Tomer Razabi

סיכום:

צילום נופים בישראל עבורי הוא מסע מרתק שהתחיל מזמן ונמשך עד היום. אני מאמין שהמהות של צילום טבע ונוף היא לחקור, לחפש, למצוא ולצלם נופים מרגשים וייחודיים. אני כמובן גם מאוד נהנה לנסוע ולהדריך טיולים בחו"ל כדי למצוא נופים מיוחדים כאלה כמו דיונות החול בנמיביה, הפארקים הלאומיים המפורסמים בארה"ב, חופים טרופיים יפהפיים, הרים מרשימים ויערות קסומים. חלק גדול מההנאה שלי היא גם פשוט לטייל בטבע הקסום שיש לנו בכדור הארץ ולהעביר את האהבה הזו לטבע במהלך ההדרכה לאנשים אחרים כדי שכולנו נשמור על הטבע היקר הזה. מכיוון שזה לא תמיד אפשרי וגם לא כל כך זול לנסוע לחו"ל כל הזמן, יש בי תמיד רצון לחקור לעומק את הנופים הייחודיים של המדינה הקטנה שלנו ואני תמיד מופתע מהגיוון שיש לישראל להציע. אני מאמין ומקווה שהתיעוד והצילום של יופיו של הטבע בישראל וברחבי העולם עוזרת להעלות את המודעות לסביבה ולשימור הטבע, כדי שכולנו נוכל להמשיך ליהנות ממנו למשך שנים רבות.
נהניתם מהמאמר?
אתם מוזמנים לעקוב אחרי התמונות שלי בפייסבוק ובאינסטגרם 🙂