29.08.20

רוצים ללמוד עוד?

הצטרפו אלי לקורס צילום נוף המקצועי והמוביל בישראל!

צילום נוף אווירי בוידאו ברחפנים

רחפנים עשו מהפכה של ממש בצילומי הווידיאו. מה שפעם היה אפשר להשיג ולצלם רק בעזרת טיסות במסוקים ומטוסים (ודרש כמובן יכולות כלכליות רציניות) אפשרי כעת כמעט לכל אחד. כיוון שטכנולוגיית הרחפנים משתפרת ללא הרף עם מחירים מגוונים ומשתלמים, היום קל יותר מתמיד ליצור סרטוני וידאו אוויריים ברמה גבוהה באיכות קולנועית. ישנם קווים מנחים רבים לגבי הגדרות הוידאו והחשיפה, קומפוזיציה ונושאים אחרים שיכולים לעזור לכם ליצור סרטוני וידאו אוויריים מדהימים עליהם אדון במאמר זה.

צילום אווירי של קרחון אלץ' בשוויץ קורס צילום נוף - תומר רצאבי

תמונה של קרחון Aletch בשוויץ שצילמתי עם רחפן


ציוד מומלץ לצילום וידאו אווירי עם רחפנים

כפי שכבר כתבתי במאמר שלי על "צילום נוף אווירי", בעיקרון זה די ברור שרחפן טוב יותר יתן לכם פוטנציאל רב יותר ליצור סרטונים טובים יותר. דברים חשובים שכדאי לחשוב עליהם בעניין זה כוללים את זמן טיסה, טווח הטיסה, עמידות, איכות מצלמה, בקרת טיסה קלה ועוד. לקניית רחפן יש כמובן גם שיקול כספי, ולכן ההחלטה איזה רחפן תרצו לקנות תהיה בסופו של דבר מסקנה של מה שאתם צריכים או רוצים במסגרת היכולות הכלכליות שלכם. אני אישית משתמש ב- DJI Phantom 4 pro. הוא אחד הרחפנים הטובים ביותר בקטגורייה שמתאימה לחובבים רציניים עם וידיאו של 4K 60 fps, חיישן בגודל 1 אינץ' (גדול יחסית) עם 20 מגה פיקסל, זמן טיסה של 20-30 דקות, טווח טיסה של 5-8 ק"מ ואפשרויות שליטה בטיסה מגוונות וקלות.

Aerial shot with a drone of Cogne valley in Italy - Tomer Razabi

הגדרות מומלצות לצילום וידאו ברחפנים:

בדומה לצילום תמונות סטילס ברחפנים, גם בוידיאו נרצה להשיג את התוצאות או חומר הגלם הכי טוב שאפשר לכן חשוב לדעת מהן ההגדרות הטובות ביותר לשימוש (תלוי כמובן ביכולות המצלמה של הרחפן שלכם).

רזולוציה - אני בדרך כלל אני מגדיר את הרזולוציה הגבוהה ביותר שיש למצלמה, כמו 4K או Full HD. כיון שמסכי טלוויזיה ומחשב ברזולוציה גבוהה כבר מאוד פופולאריים ונגישים, אין שום סיבה לא לנצל את זה ולצלם סרטוני וידאו שיהיה אפשר לצפות בהם ברזולוציה הכי גבוהה שאפשר.

פריימים לשניה - גם פה, אני מגדיר את ה- FPS לגבוה ביותר. אם המצלמה של החרחפן יכולה לצלם ב- 60 FPS במקום 30 זה יתן לנו את הפוטנציאל ליצור סרטונים בהילוך איטי, או פשוט להאט את הווידאו במקרה שהזזנו את הרחפן מהר מדי בזמן הצילום.

צילום וידאו ב RAW - לרחפנים איכותיים יש אפשרות לצלם וידאו במצב "Raw", בדומה לצילומי סטילס. זה נקרא בדרך כלל "D-Log", "Cinelink" או בשמות אחרים. מצב צילום זה יוצר סרטונים "שטוחים" מאוד מבחינת המראה, מכיוון שקובץ הוידאו עובר כמה שפחות עיבוד ודחיסה. היתרון הגדול הוא שזה משמר יותר מידע ופרטים, בהם נוכל להשתמש לאחר מכן כדי לערוך את הסרטון בצורה איכותית וטובה יותר. צילום וידאו במצב "Raw" מאוד מומלץ, אבל רק אם אתם מתכננים לערוך את הסרטון ואתם מרגישים שיש לכם יכולת לעשות את זה בצורה טובה. אם אתם לא מתכננים לערוך, או שעדיין אין לכם ידע טוב בעריכת וידאו, כנראה שעדיף לכם להשתמש במצב צילום רגיל שבו הרחפן כבר עושה עריכה סטנדרטית לוידאו לטעמכם.

Namibia sand dunes aerial drone photography - Tomer Razabi

נתוני חשיפה מומלצים בצילום נוף אווירי בוידאו:

יש לי הסבר מפורט מאוד על הגדרות החשיפה במאמר שלי ששמתי קישור אליו למעלה "צילום נוף אווירי". המאמר מתייחס בעיקר לצילומי סטילס, אבל הוא בהחלט תופס גם לגבי צילום וידאו - אני משתמש באותן הגדרות של ISO, צמצם ומהירות תריס בווידיאו כמו בסטילס (למעט שינויים קלים). נתוני החשיפה שאני לרוב משתמש בהם כוללים ISO נמוך כדי לקבל צילומים נקיים עם טווח דינמי גבוה, צמצם פתוח יחסית (F/2.8-F/5.6) כדי להכניס יותר אור ובהתאם לטווח החדות הטוב ביותר של העדשה (מה שלרוב נקרא "Sweet spot") והתריס פשוט מאזן את החשיפה. אני גם משתמש בהיסטוגרמה ומצלם כמה שיותר בהיר בלי לשרוף כדי לקבל מידע מקסימלי בקובץ הווידיאו, זו שיטת חשיפה מומלצת מאוד גם בצילום סטילס (לא רק ברחפנים) עליה תוכלו לקרוא במאמר שלי "איך לחשוף תמונה בצורה הכי טובה".


רוצים ללמוד עוד?

הצטרפו אלי לקורס צילום נוף המקצועי והמוביל בישראל!

דגשים של קומפוזיציה בצילום נוף אווירי בוידאו:

בצילום נוף עם רחפנים יש לא מעט קווי דמיון וגם הבדלים מצילומי סטילס. במאמר שלי "צילום נוף אווירי" תמצאו גם קווי מנחים לקומפוזיציה לצילומי נוף בסטילס עם ברחפנים שהם מאוד שימושיים גם לווידיאו. ההבדל הגדול בווידיאו הוא התנועה החיה ועל כך אדבר אשים את עיקר הדגשים.

בצילום וידאו, התנועה היא מה שעושה את ההבדל הגדול ובאמת גורם לצילום להתעורר לחיים. אם יש לנו נוף נהדר, אור טוב וקומפוזיציה טובה, כל מה שצריך עכשיו זה תנועה טובה בצילום שתגרום לצופה להרגיש שהוא נע בתוך הסצנה. ישנם סוגים רבים של תנועה שתוכלו לעשות בהתאם לסצנה ובהתאם למה שתרצו ליצור. חלק מהתנועות שאדבר עליהן בהמשך אפשר להשיג באמצעות מצבי טיסה אוטומטיים בהתאם לרחפן שלכם, אני לרוב עושה זאת בטיסה ידנית. דרוש תרגול ושליטה טובה ברחפן בכדי להשיג תנועה חלקה, במיוחד אם תרצו לעשות משהו יחסית מורכב כמו לנוע בכמה צירים תנועה בו זמנית ולשנות את זוית המצלמה. זה יכול להיות קצת קשה בהתחלה, אבל עם מספיק תרגול אפשר להשיג תוצאות מצוינות.

תנועה קדימה - תנועה קדימה היא התנועה הפשוטה והקלה ביותר שתוכלו להוסיף לסרטון שלכם. כמעט בכל זווית אליה מופנית המצלמה, תנועה קדימה מוסיפה עניין רב לסרטון. הזווית של המצלמה בהחלט משחקת תפקיד גדול פה - ניתן לכוון אותה קדימה יחד עם תנועה, בזוית כלפי מטה אל הנוף, או כל זווית בהתאם לקומפוזיציה.

בסרטון הזה שצילמתי בקרחון Aletch בשוויץ תוכלו לראות תנועה קדימה כשהמצלמה פונה גם היא קדימה. התנועה נותנת תחושה של כניסה לנוף.

בסרטון הזה תוכלו לראות תנועה קדימה כשהמצלמה פונה למטה אל נוף של נחל מדברי בישראל. זווית צפייה כלפי מטה יכולה ליצור וידאו וקומפוזיציות מעניינות באזורים שיש בהם טקסטורות מעניינות.

תנועה אחורה - בדומה לתנועה קדימה, תנועה אחורה גם היא די קלה לביצוע. תנועה לאחור נותנת תחושה של צפייה בשטח במבט שנהיה רחב יותר המגלה את השטח. זה יכול גם לחשוף אזור חדש שהיה מאחורי המצלמה ונכנס לצילום תוך כדי תנועה.

בסרטון הזה תוכלו לראות תנועה לאחור כשהמצלמה פונה קדימה. זהו מפל בשם "הונלן" הנמצא עמוק בהרים של קולומביה הבריטית בקנדה.

בסרטון הזה תוכלו לראות תנועה לאחור כשהמצלמה פונה קדימה. בסרטון רואים את קרחון Svinafell באיסלנד.

תנועה מעגלית מקיפה - תנועה מעגלית מקיפה יוצרת תחושה של סקירת הנוף. בין אם זה פסגת הר, אגם או כל דבר אחר, התנועה הזו מאפשרת לצופה לראות את הנוף מזוויות שונות. טיסה בתנועה מעגלית היא קצת יותר מסובכת מתנועות קודמות שכתבתי עליהן עד כה, כיוון שהיא דורשת הטסה של הרחפן בשני צירים בו זמנית - תנועה לינארית ימינה/שמאלה + סיבסוב על הציר האנכי. נדרש תרגול מסוים בכדי לעשות זאת בצורה ידנית חלקה, אך ייתכן שתהיה לכם אפשרות לעשות זאת באופן אוטומטי בהתאם לרחפן שלכם.

בסרטון הזה תוכלו לראות תנועה לינארית שמאלה ותנועת סיבסוב ימינה היוצרת תנועה מעגלית מקיפה סביב הר Kirkjufell המפורסם באיסלנד.

תנועה למעלה - היא גם דרך נהדרת ליצור תנועה שחושפת מבט רחב יותר על הסצנה. אני אוהב את זה במיוחד כשהמצלמה פונה כלפי מטה אל נוף מעניין מלא בטקסטורות ופרטים. זה כמובן יכול להיות טוב גם בזוויות אחרות.

בסרטון הזה תוכלו לראות תנועה מעל נוף מדברי של חווארים בקרבת ים המלח בישראל.

תנועה למעלה עם סיבוב - כאשר משלבים יחד תנועה למעלה עם סיבסוב על הציר האנכי, כאשר המצלמה פונה מטה, מקבלים תנועה מאוד מיוחדת ודינמית. כמו בפעמים קודמות גם פה מדובר על סוג תנועה קצת יותר מסובך כיוון שצריך לשלוט על 2 סוגי תנועות בו זמנית במהירות טובה ולעשות את זה בצורה חלקה.

בסרטון זה תוכלו לראות תנועה ישרה למעלה עם סיבוב מעל יער מחטני בקנדה.

בסרטון זה תוכלו לראות תנועה ישרה למעלה עם סיבוב מעל אזור סלעי עם טחב באיסלנד

תנועה קדימה עם הטיית המצלמה מלמטה למעלה - אחד מסוגי התנועה המועדפים עלי. זה בדרך כלל מתחיל במבט כשזווית המצלמה פונה למטה לכיוון נוף מעניין, במהלך הצילום הרחפן נע קדימה וזווית המצלמה עולה מלמטה למעלה. זה נותן תחושה שהנוף מתגלה ונפתח. גם פה נדרשת שליטה בשני דברים בו זמנית - הזזת הרחפן קדימה + הזזת זווית המצלמה כלפי מעלה. סוג זה של תנועה גם הוא דורש תרגול כדי להשיג תוצאה חלקה.

בסרטון זה תוכלו לראות תנועה קדימה של הרחפן עם תנועה כלפי מעלה של המצלמה מעל הפסגות של הר המון בלאן בצרפת.

תנועה צידית - זוג של תנועה שאני לא משתמש בה לעתים קרובות מדי, אבל היא יכולה להיות שימושית בהתאם לקומפוזיציה. דוגמה טובה לכך היא תנועה לצד רכס הרים מרשים, או נחל נהר.

בסרטון זה ניתן לראות תנועה צדדית כשהמצלמה פונה כלפי מטה מעל נהר באיסלנד.

סיכום:

צילום סרטוני וידאו של נופים עם רחפנים הוא מדהים! יש לנו את האפשרות לצלם קטעי וידאו קולנועיים אפיים שהיו אפשריים פעם רק עם מטוסים או מסוקים והיו יקרים מאוד. אין ספק שנדרש תרגול רב כדי להשיג תוצאות טובות - צריך לשלוט היטב בטכניקות החשיפה, לפתח סגנון קומפוזיציה מעניין ולשלוט על הרחפן באופן מלא וטוב.
הכי חשוב - השתמשו בהגיון וטוסו בבטחה! השימוש ברחפנים הולך ונעשה מוגבל יותר ויותר בימים אלה בגלל שאנשים עם ניסיון מועט ושיקול דעת גרוע עוברים על החוק ומסכנים את חייהם של אנשים אחרים. אל תהיו כאלה, תיהנו מהרחפן שלכם וטוסו בהנאה ובבטחה 🙂
נהניתם מהמאמר?
אתם מוזמנים לעקוב אחרי התמונות שלי בפייסבוק ובאינסטגרם 🙂