רוצים ללמוד עוד?

הצטרפו אלי לקורס צילום נוף המקצועי והמוביל בישראל!

צילום שבילי כוכבים

צילום שבילי כוכבים היא אחת מטכניקות הצילום הכי אהובות בתחום צילומי הלילה והנוף. תמונות של שבילי כוכבים הן מעניינות ושובות עין, במיוחד בשילוב עם נופים מיוחדים. איך עושים את זה? מה הציוד המומלץ? מה הטכניקה הנכונה? כל התשובות ועוד במאמר הבא!

צילום לילה שבילי כוכבים בנמיביה קורס צילום נוף - תומר רצאבי

שבילי כוכבים בשמורת DeadVlei בנמיביה.


מה זה בעצם שבילי כוכבים?

לפני שנתחיל לדבר על ציוד וטכניקה, בואו נבין בכלל על מה מדובר! אני בטוח שאף אחד מכם לא ראה אף פעם שבילי כוכבים כשהרמתם את המבט לשמיים בלילה נכון? למעשה, מדובר פה על טכניקת צילום המאפשרת לנו לראות את מסלול התנועה של הכוכבים בשמיים במהלך הלילה. כוכבים זזים? כן! הכוכבים "זזים" במהלך הלילה ממש כמו שהשמש והירח זזים. האמת היא שהכוכבים לא באמת זזים... למעשה זהו כדור הארץ שלנו המסתובב על צירו כל הזמן, לכן בלילה הכוכבים "זזים" בשמיים. בעזרת טכניקת הצילום שנדבר עליה בהמשך, נוכל ליצור תמונה שמראה את התנועה המתמשכת שלהם בשמיים.

ציוד מומלץ לצילום שבילי כוכבים:

מאוד פשוט - מצלמה עם שליטה ידנית, עדשה רחבה, חצובה ושלט המאפשר תקיעה של החשיפה באופן קבוע (או אינטרוולומטר במצלמה). מומלץ גם שהסוללה של המצלמה תהיה מלאה וכרטיס זכרון שיש בו מקום לכמה מאות של תמונות.

תמונה מתוך סדנת צילומי לילה וכוכבים בחווארי מצדה - תומר רצאבי

טכניקה לצילום שבילי כוכבים:

בעידן הפילם לפני המצלמות הדיגיטליות, צילום שבילי כוכבים נעשה ע"י חשיפה מאוד ארוכה במהלך הלילה (כמה עשרות דקות עד כמה שעות). כיון שהכוכבים "זזים" בשמיים במהלך הלילה, התקבלה תמונה שהראתה את שביל התנועה שלהם. הטכניקה הזו עדיין אפשרית כיום גם עם מצלמות דיגיטליות, אך הטכניקה הנפוצה יותר היא צילום ברצף של הרבה תמונות במהלך הלילה ולאחר מכן חיבורן בתוכנת עריכה שיוצרת את שבילי הכוכבים. הסיבה העיקרית שהטכניקה הזו נפוצה יותר היא שאפשר להשמיט תמונה מסוימת מתוך הרצף, אם לדוגמה מישהו בטעות נכנס לתמונה או הדליק אור שלא היינו רוצים בצילום הסופי. שני יתרונות נוספים בטכניקה הזו הם שנוכל להשתמש בכל פריים בודד מתוך הרצף כתמונת לילה, וגם שנוכל להשתמש ברצף התמונות כדי ליצור טיים לאפס.

נתוני חשיפה לצילום שבילי כוכבים:

לפני שבכלל ניצור תמונה של שבילי כוכבים, אנחנו צריכים שכל תמונה מתוך רצף התמונות שנצלם תהיה תמונה עם חשיפה נכונה לצילום לילה וכוכבים. באופן כללי כדי לקבל תמונה עם חשיפה טובה בלילה אנחנו נשתמש ב- ISO גבוה, צמצם יחסית פתוח ותריס איטי (חשיפה ארוכה). לא נכנס לכל פרטי הטכניקה הזו כאן, כיון שתוכלו לקרוא מאמר מפורט ומלא על כך במאמר שלי על צילום נוף וכוכבים בלילה. המאמר גם מסביר על בעיות עומק השדה ופוקוס בלילה ואיך פותרים אותן ועל המלצות ודגשים כדי ליצור קומפוזיציה מעניינת.

צילום לילה וכוכבים בהר צין ושדה הבולבוסים קורס צילום נוף - תומר רצאבי

צילום לילה בשדה הבולבוסים מול הר צין

נתוני צילום נוספים:

לאחר קיבוע נתוני החשיפה, הפוקוס והקומפוזיציה אנחנו בעצם רוצים לגרום למצלמה לצלם תמונה אחר תמונה ברצף (כל אחת תהיה בין 15 ל- 30 שניות בערך) במשך כמה עשרות דקות עד כמה שעות. ככל שנצלם יותר זמן במהלך הלילה, ככה שבילי הכוכבים יהיו ארוכים יותר. כדי שהמצלמה תוכל לעשות זאת תצטרכו לשם אותה במצב של צילום ברצף (לא משנה אם הוא מהיר או איטי) ולחבר שלט ש"תוקע" את החשיפה. אני מאוד אוהב וממליץ להשתמש בשלט חוטי כיון שהם יותר עמידים ועובדים גם בלי סוללה עבור תקיעת החשיפה. למי שיש Intervalometer מובנה בתוך המצלמה יכול להשתמש בו כדי לגרום למצלמה לצלם ברצף ללא הפסקה.

לאיזה כיוון מצלמים?

שבילי כוכבים אפשר לצלם בכל כיוון - השאלה היא מה יצא לכם ומה תעדיפו. אם אתם נמצאים בחצי הכדור הצפוני ותצלמו לכיוון צפון תקבלו שבילי כוכבים בצורת עיגול - כיון שכדור הארץ מסתובב על ציר בכיוון כוכב הצפון ושאר הכוכבים "מסתובבים" סביבו. אם תצלמו מזרחה או מערבה תקבלו שבילים יחסית אנכיים (לפעמים משיקים). אם תצלמו דרומה תקבלו חצאי קשתות (דומה לקשתות של צילום לכיוון צפון, אבל בלי עיגולים וכוכב קבוע כמו כוכב הצפון, כיון שאתם נמצאים בחצי הכדור הצפוני). אם אתם בחצי הכדור הדרומי - הכל אותו הדבר, רק הפוך.

צילום שבילי כוכבים של הר צין שדה הבולבוסים - תומר רצאבי

שבילי כוכבים בצורת עיגולים - צולם לכיוון צפון

star trails photography Mitzpe Ramon - Tomer Razabi

שבילי כוכבים בצורת קשתות - צולם לכיוון דרום

סיכום טכניקה קצר: הגענו למקום יפה בלילה, מצאנו קומפוזיציה מעניינת וחשבנו מה יצא בשבילים לפי הכיוון ולעומת הקומפוזיציה, שמנו מצלמה על החצובה לפי הקומפוזיציה, סידרנו נתוני חשיפה, התפקסנו ע"פ מרחק היפר-פוקלי, וידאנו שהמצלמה נמצאת על צילום ברצף, חיברנו שלט ותקענו את החשיפה, חיכינו כמה שעות וסיימנו. בזמן שהמצלמה עושה את שלה, מומלץ להנות מקפה טוב, בירה, חברים ובעיקר משמיים מלאים בכוכבים!


מה יצא לנו?

לאחר הצילום נשאר עם כרטיס זכרון שיש בו כמה עשרות או מאות של תמונות מהן נוכל לערוך וליצור את תמונת שבילי הכוכבים, לדוגמה רצף כזה:

רצף תמונות עבור יצירת תמונה של שבילי כוכבים

מה עושים עכשיו?

את רצף התמונות שקיבלנו מומלץ לערוך (עורכים תמונה אחת ומסנכרנים את העריכה). לאחר מכן שומרים כתמונות JPEG אותן נעביר לתכנה היוצרת תמונת שבילי כוכבים כמו StarStax. תוכנות שבילי כוכבים יוצרות תמונה ע"י הערמה של רצף התמונות, כשכל תמונה מוסיפה מידע רק אם היה בה יותר אור. כך בעצם כל תמונה מוסיפה כוכבים במיקום מעט שונה לפי התזוזה שלו ונוצרת תמונה של השבילים.

רוצים ללמוד עוד?

הצטרפו אלי לקורס צילום נוף המקצועי והמוביל בישראל!

סיכום:

צילום שבילי כוכבים זה כיף בלתי רגיל עם פוטנציאל לתוצאות יפייפיות! כדי להפיק מסוג הצילום הזה את המיטב חשוב לבחור לוקיישנים טובים, לתכנן את הצילום מראש מבחינת זמני הצילום, תאורת הירח, הנוף מסביב, הקומפוזיציה וכמובן לתרגל כדי שהתהליך יהיה כמה שיותר נוח וקל בשטח 🙂

נהניתם מהמאמר?
אתם מוזמנים לעקוב אחרי התמונות שלי בפייסבוק ובאינסטגרם 🙂