רוצים ללמוד עוד?

הצטרפו אלי לקורס צילום נוף המקצועי והמוביל בישראל!

צילום נוף - כל מה שרציתם לדעת!

צילום נוף הוא אחד מתחומי הצילום האהובים והפופולריים ביותר בעולם. בין אם אתם מצלמים שקיעה בחוף הים בישראל, או במהלך טיול מול נופים מרהיבים בחו"ל, ישנם מספר נושאים שכדאי להכיר כדי שתוכלו להוציא את המיטב מהסיטואציה אותה תרצו לצלם. איך גורמים לצילום נוף להיות כמה שיותר טוב? כל התשובות במאמר הבא!

צילום נוף שקיעה בנחל צין מדרשת שדה בוקר - תומר רצאבי

תצפית על נחל צין מאזור שדה בוקר בזמן שקיעה.

מה זה צילום נוף?

צילום נוף הוא תחום מאוד רחב ומגוון - הוא אינו מוגבל לנופים ספציפיים ויכול לכלול מגוון של אזורים כמו מדבר, חופי ים, הרים, מפלים, יערות, קניונים ואזורי טבע אחרים. בנוסף, צילום נוף לא בהכרח מוגבל לתחום של טבע ויכול לשלב גם אלמנטים אנושיים ועירוניים כגון אנשים, שדות, בתים, גשרים ואפילו ערים. באתרים ובמדיה חברתית של צלמי נוף תוכלו למצוא מגוון של תמונות, החל משקיעות בגראנד קניון, שביל החלב במדבר בנמיביה ועד גורדי שחקים וצמתים סואנים בדובאי!

צילום טיים לאפס בחשיפה ארוכה מתוך סדנת צילום טיים לאפס - תומר רצאבי

צילום של קו הרקיע של תל אביב לקראת ערב בחשיפה ארוכה.

אילו עדשות מומלצות עבור צילום נוף?

בדומה לתחומי צילום אחרים, גם בצילום נוף אפשר להשתמש במגוון רחב של עדשות - החל מעדשות רחבות מאוד, דרך עדשות ביניים ועד לעדשות Tele. לכל עדשה יש מאפיינים, יתרונות וחסרונות כגון זוית הראייה שהן נותנות, עומק שדה, שינוי תחושת הפרספקטיבה ועוד.

עדשות רחבות -  הן העדשות הנפוצות והקלאסיות ביותר בצילום נוף. עדשות רחבות מאופיינות בזוית ראייה גדולה שמאפשרת לצלם חלק גדול מהנוף הנשקף מולנו, הן גורמות מראש לעומק שדה גדול (ללא קשר לשאר הגורמים המשפיעים על עומק השדה כמו הצמצם ומרחק הפוקוס) והן גם יוצרות תחושה של פרספקטיבה עמוקה המדגישה ומעצימה את האזורים הקרובים בתמונה ומקטינה את הרקע. עדשות רחבות לצילום נוף לרוב נחשבות בארוך מוקד של 24 מ"מ או רחבות יותר לצלמות פול פריים, הקלאסיות יהיו באורכי מוקד של 14 עד 17 מ"מ. עבור מצלמות קרופ מדובר על אורכי מוקד של 18 מ"מ ומטה, הקלאסיות יהיו באורכי מוקד של 10 עד 12 מ"מ.

עדשות Tele - גם נפוצות ומאוד שימושיות בצילום נוף. עדשות Tele מאפשרות לנו לעשות "זום אין" על אזור ספציפי ולהתמקד רק באזורים הכי מעניינים בתוואי נוף מסויים כמו עמק, פסגה של הר ואפילו משטח מעניין על הקרקע של שברי בוץ או טקסטורה של חול. בניגוד לעדשות רחבות, עדשות Tele מייצרות תחושה של פרספקטיבה שטוחה יותר שגורמת לאזורים קרובים ורחוקים להראות קרובים יותר אחד לשני ממה שהם במציאות.

Dolomites landscapes - Tomer Razabi

צילום בעדשה רחבה של אזור Alpe Di Siussi בדולומיטים באיטליה. העדשה הרחבה מאפשרת זווית ראיה גדולה על האזור ומייצרת תחושה של פרספקטיבה עמוקה המדגישה את האזור הקרוב וגורמת להר ברקע להראות קטן יותר ממה שרואים בשטח.

אלפה די סיוסי | טיול צילום נוף דולומיטים - תומר רצאבי

צילום בעדשת Tele של אזור Alpe Di Siussi בדולומיטים באיטליה. העדשה מאפשרת לעשות "זום אין" רק על אזור ההר והיער מתחתיו, למקד את העין באזור קטן יותר, להדגיש את ההר וליצור קומפוזיציה ממוקדת יותר.

אילו מצלמות מומלצות עבור צילום נוף?

צילום נוף לרוב לא דורש מצלמות מתוחכמות או יקרות מדי. כשמדובר על צילום במהלך היום ואפילו עם תאורה יחסית נמוכה, אין צורך להשתמש ב- ISO גבוה ולכן גם מצלמות עם חיישן פשוט יעשו את העבודה מצוין. גם בנושא הפוקוס אין צורך במצלמה עם מערכת פוקוס מתוחכמת כיון שברוב הפעמים נשתמש בנקודת פוקוס בודדת ובפוקוס ננעל. בהמשך המאמר ארחיב גם על נתוני חשיפה לצילום נוף.

כשמדובר על צילומי לילה וכוכבים, תחום שגם הוא מאוד פופולרי בצילום נוף - יש יתרון למצלמות עם ביצועי ISO טובים כדי שנוכל לקבל תמונות עם כמה שפחות רעש וגרעיניות.

טכניקה וחשיפה 

באופן כללי, הטכניקה ונתוני החשיפה בצילום נוף (במהלך היום) יהיו די דומים ברוב הסיטוציות ויחזרו על עצמם. מאוד מומלץ להכיר את נתוני החשיפה והמשמעות שלהן בצורה עמוקה כדי שתוכלו לבחור את נתוני החשיפה הנכונים וגם לדעת מתי אפשר לצאת מהכלל ועדיין לקבל תוצאה טובה.

ISO - נעדיף להשתמש ב- ISO הכי נמוך הטבעי של המצלמה שלנו כדי לקבל תמונה נקייה ואיכותית, עם כמה שפחות רעש/גרעיניות, עומק צבע וטווח דינמי טובים.

צמצם - באופן כללי נשתמש בצמצים יחסית סגורים כדי להגדיל את עומק השדה. בסיטואציות בהן יש לנו בתמונה אלמנטים יחסית קרובים (כמטר מהמצלמה) וגם אלמנטים רחוקים, נצטרך עומק שדה מאוד גדול ולכן נשתמש בצמצם סגור של F/16 עד F/22. בסיטואציות בהן אין לנו אלמנטים קרובים ורוב חלקי התמונה יחסית רחוקים מאיתנו (בעדשה רחבה מרחק של 3-4 מטרים כבר נחשב יחסית רחוק) נוכל להשתמש בצמצים פתוחים יותר כמו F/5.6 עד F/11 כדי לקבל את עומק השדה הנדרש.

תריס - מטרתו העיקרית והראשונית של התריס תהיה לאזן את התאורה בתמונה וליצור חשיפה טובה. ישנן פעמים בהן דווקא נרצה מהירות תריס מסויימת, כמו מהירות תריס איטית יחסית בחשיפות ארוכות כדי לייצר אפקטים מסויימים בתמונה (לדוגמה מריחה של מים במפל או נחל). מכיון שגם בסיטואציות כאלו נעדיף לא לשנות את ה ISO והצמצם, לפעמים ידרש שימוש בפילטרים (הסבר מורחב יותר בהמשך המאמר) כדי לקבל את מהירות התריס הרצויה.

מוזמנים לקרוא בהרחבה על טכניקה בצילום נוף במאמר הבא.

פוקוס ועומק שדה 

במרבית המקרים בצילום נוף המטרה שלנו היא ליצור עומק שדה גדול בתמונה כדי לאפשר לצופה לראות בחדות את כל אזורי התמונה, מהקרובים ועד הרחוקים. שלושת הפרמטרים המשפיעים על עומק שדה הם מרחק הפוקוס, אורך המוקד והצמצם. כשנשתמש בעדשות רחבות (אורכי מוקד קצרים) כבר נקבל מראש עומק שדה די גדול, סגירת הצמצם תגדיל אף יותר את עומק השדה. את הפוקוס לרוב נכוון על החלק הקרוב בתמונה. בעדשות Tele נקבל מראש עומק שדה רדוד יותר ולכן נצטרך לבדוק במחשבון עומק שדה אילו נתונים נצטרך כדי לקבל עומק שדה מספק, או לבדוק את התוצאה לאחר הצילום ולשנות צמצם בהתאם. הבנה מעמיקה של עומק שדה ופוקוס מאוד מומלצת - תוכלו לקרוא על כך בהרחבה במאמר הבא.

בולען בים המלח בזריחה צילום נוף - תומר רצאבי

בולען בים המלח בזריחה - שימו לב שכל חלקי התמונה החדים, החלק מהחלק התחתון של הקרקע שנמצאת כמטר מהמצלמה ועד הרקע של הרי עין גדי הנמצאים כמו קילומטרים מהמקום בו צילמתי.

קומפוזיציה 

מלבד הטכניקה, קומפוזיציה טובה היא המפתח העיקרי ליצירת תמונת נוף מוצלחת! המטרה שלנו היא ליצור תמונה כמה שיותר מושכת, עם אלמנטים בולטים וברורים, איזון טוב בפריים, תאורה מיוחדת ועניין שימשוך את העין של הצופה. ישנם מספר אלמנטים מאוד חשובים שבחירה נכונה וקימפוז נכון שלהם תעזור להפוך את התמונות שלנו להרבה יותר מעניינות.

חזית התמונה / Foreground: החלק הקרוב בתמונת נוף (נתייחס אליו באופן כללי כשליש התחתון של התמונה) הוא חלק מאוד חשוב וצריך להיות מושך ומעניין, במיוחד בעדשות רחבות בהן החלק הקרוב מאוד מודגש ובולט. כדי לגרום לפורגראונד שלנו להיות מעניין נצטרך למצוא ולקמפז אלמנטים מושכים וברורים כמו עוגן או טקסטורה מסויימת. "עוגן" הוא שם כללי לאובייקט טבעי בשטח שבולט מאוד מהסביבה שמקיפה אותו וימשוך את העין של הצופה. כדי שעוגן ימשוך את העין הוא צריך להיות בעל צורה מוגדרת, שלם בתמונה, בולט בטקסטורה, תאורה, או צבע מהסביבה שמקיפה אותו ועם מספיק נפח.

צילום נוף - חוף פלמחים בשקיעה | צילום: תומר רצאבי

שימו לב לשלולית בפורגראונד המשמשת כעוגן - יש לה צורה מוגדרת, היא שלמה, והיא בולטת מהסביבה שלה בצבע ובטקסטורה.

איסלנד - תומר רצאבי

שימו לב לטקסטורה המגוונת והמעניינת של הקרח בקדמת התמונה שמודעת את העין לפרטים הקטנים שבה.

הולכות עין ואלכסונים: הולכות עין וקווים מובילים יאפשרו לנו להוליך את הצופה בצורה מאוד רציפה ונוחה בכל חלקי התמונה ויוסיפו עניין ושיטוט טוב של העין של הצופה בין חלקי התמונה. אפשר ליצור הולכות עין ע"י כל אלמנט בולט (נחל, שביל, כביש...) כשהמטרה היא לרוב ליצור הולכה אלכסונית מאחת הפינות התחתונות בתמונה אל הרקע.

צילום נוף קרחון אלץ' בשוויץ - צילום: תומר רצאבי

שימו לב לקרחון שמוביל העין מאזור הפינה השמאלית התחתונה לכיוון ימין של התמונה ואל הרקע למעלה.

איסלנד - תומר רצאבי

שימו לב לקווים האלכסוניים של קצף הגלים המרוח שמושכים את העין מקדמת התמונה פנימה ושמאלה.

רקע: רקע טוב לתמונת נוף הוא אלמנט חשוב שיוסיף עניין רב לתמונה. רקע טוב יכול מגוון של דברים כמו שקיעה מיוחדת עם עננים בצבעים עזים, הר מושלג עם צורה מיוחדת, קשת בענן, סופת ברקים, זוהר צפוני ועוד. מכיון שמדובר על צילום טבע בו אנחנו לא שולטים על הסביבה, נשתדל לצלם לכיוון הרקע הכי מעניין שנמצא בסיטואציה ספציפית. אם יש לנו יכולת "לתכנן" סיכוי לרקע טוב זה מאוד יכול לעזור (לדוגמה אם ראיתם בתחזית מזג האוויר שמחר צפויה עננות גבוהה לקראת הערב - כנראה שתהיה שקיעה יפה). כמובן שמומלץ לבחור פורגראונד טוב שישתלב עם הרקע המעניין שלנו!

צילום נוף חווארי מצדה - תומר רצאבי

עננים נוצתיים עם צורות ואלכסונים לקראת שקיעה במצדה.

צילום נוף שקיעה בחוף הבונים - צילום: תומר רצאבי

שקיעה בחוף הבונים עם עננות מיוחדת שקיבלה צבעים לקראת הערב.

ישנם עוד גורמים חשובים בקומפוזיציה של צילום נוף - מוזמנים לקרוא על כך בהרחבה במאמר הבא.

רוצים ללמוד עוד?

הצטרפו אלי לקורס צילום נוף המקצועי והמוביל בישראל!

חשיפות ארוכות

חשיפה ארוכה היא טכניקת צילום מאוד נפוצה בצילום נוף. בחשיפה ארוכה אנחנו בעצם משתמשים במהירות תריס יחסית איטית, כשהמטרה היא לגרום לאפקט של מריחה או החלקה של תנועה של אלמנטים שונים שתוסיף עניין בתמונה. דוגמאות טובות לכך הן תמונות עם מפלים או עננים מרוחים, אגמים עם מים חלקים והשתקפות יפה ועוד. כתלות בחוזק האור בשטח, ישנן פעמים בהן נוכל להשתמש במהירות תריס איטית ולקבל חשיפה כללית טובה ללא עזרים. במקרים בהם האור בשטח יחסית חזק, שימוש בתריס איטי יגרום לחשיפת יתר ושריפה של חלקים בתמונה או בתמונה כולה. במקרים הללו נוכל להשתמש בפילטרים אשר יעזרו לנו למנוע זאת.

מוזמנים לקרוא בהרחבה על חשיפות ארוכות במאמר הבא.

Dolomites landscapes lago Carezza - Tomer Razabi

חשיפה ארוכה המחליקה את מי האגם ומאפשרת לראות השתקפות

נחל הבניאס בחשיפה ארוכה צילום נוף - תומר רצאבי

חשיפה ארוכה המורחת את מי המפל והנחל להדגשת תנועה

פילטרים

השימוש בפילטרים (אמיתיים, לא כאלה של אינסטגרם 😉) גם הוא מאוד מוכר ודי נפוץ בצילום נוף. הפילטרים העיקריים לשימוש נקראים הם פילטרים מכהים מלאים (פילטרי Neutral) ופילטרים מכהים מדורגים (פילטרי Graduated Neutral Density). המטרה העיקרית של הפילטרים הללו היא לעזור לנו להתמודד עם בעיות תאורה שונות. באופן כללי מה שהם עושים זה להוריד את כמות האור העוברת דרך העדשה אל חיישן המצלמה. ישנם פילטרים עגולים אותם אפשר לחבר לעדשה בהברגה רגילה, וישנם פילטרים מרובעים אותם ניתן לחבר לעדשה ע"י מחזיק פילטרים מיוחד.

פילטרים מכהים מלאים - מטרתם העיקרית היא לאפשר לנו לצלם בחשיפה ארוכה מבלי שהתמונה תשרף.

פילטרים מכהים מדורגים - מטרתם העיקרית היא לאפשר לנו לקבל תמונה מאוזנת מבחינת החשיפה בכל חלקי התמונה, כשיש הבדלי תאורה משמעותיים בין השמיים לקרקע.

מוזמנים לקרוא בהרחבה על שימוש בפילטרים במאמר הבא.

צילום נוף שקיעה בחוף פלמחים - תומר רצאבי

שקיעה בחוף פלמחים - שימוש בפילטר מכהה מדורג על מנת לאזן תאורה בין אור השקיעה שהוא יחסית חזק, לעומת הקרקע שהייתה יותר חשוכה.

צילום נוף בחשיפה ארוכה שקיעה בחוף פלמחים - תומר רצאבי

שקיעה בחוף פלמחים - שימוש בפילטר מכהה על מנת לאפשר חשיפה ארוכה שתגרום למריחה של קצף הגלים והמפלים.

עריכת תמונה

כמו בכל תחום אחר בעולם הצילום, עיבוד התמונה גם בתחום צילום הנוף היא מאוד חשובה, ולדעתי האישית חלק בלתי נפרד מתהליך של הצילום והתוצאה הסופית. בתחום של צילום נופים, לעריכת תמונה יש משמעות רבה כיון שהיא תאפשר לנו לתקן, לאזן ולשפר את התמונה, גם אם צילמנו בצורה מיטבית בשטח. דוגמאות נפוצות לעריכה חשובה של תמונות נוף היא איזון התאורה בין אזורים כהים ובהירים, הדגשת טקסטורות ופרטים, הוספה של קונטרסט במקרה הצורך, הדגשה ושיפור של הצבע ועוד. עריכת תמונה היא מיומנות שדורשת למידה, תרגול ופיתוח סגנון אישי - ממש כמו צילום. לכל צלם יש סגנון עריכה אישי בהתאם להעדפותיו, לפעמים העריכה היא גם סוג של חותם חשוב בסגנון הצילום שלו.

מוזמנים לקרוא בהרחבה על עריכת תמונה במאמר הבא.

סיכום

אם אתם אוהבי טבע, מרחבים וצילום, כנראה שצילום נוף הוא בהחלט משהו שכדאי לכם ללמוד ולהתפתח בו כדי לשפר את צילומי הנופים שלכם! ישנם הרבה נושאים חשובים ללמוד בצילום נוף שפירטתי עליהם במאמר כמו טכניקה, קומפוזיציה, ציוד, שימוש בפילטרים ועוד. ישנם נושאים נוספים כמו צילום פנורמות, צילומי לילה וכוכבים, צילום טיים לאפס וצילום שבילי כוכבים שגם הם מאוד מעניינים וקשורים לצילום נוף שמאוד כדאי להכיר אותם.

נהניתם מהמאמר?
אתם מוזמנים לעקוב אחרי התמונות שלי בפייסבוק ובאינסטגרם 🙂