רוצים ללמוד עוד?

הצטרפו אלי לקורס צילום נוף המקצועי והמוביל בישראל!

תאורה בצילום נוף

תאורה מעניינת היא אחד האלמנטים הכי חשובים ומשמעותיים שיגרמו לתמונות נוף לבלוט ולהיות מרשימות. כמעט כל מי שמתעניין בצילום באופן כללי וגם בצילום נוף, שמע או ישמע על צילום זריחות, שקיעות ושעת הזהב. שקיעות וזריחות הן בהחלט תאורות קלאסיות ומאוד טובות לצילום נוף, אך הן לא התאורות היחידות שיכולות ליצור תחושה מרשימה בתמונה. איך מנצלים תאורות שונות בצורה הטובה ביותר? כל התשובות במאמר הבא!

Deadvlei Namibia - Tomer Razabi

קונטרסט של אור וצל - צילום בזריחה בשמורת DeadVlei בנמיביה

מהי תאורה טובה לצילום נוף?

שאלה שלדעתי אין עליה תשובה חד משמעית. ראיתי תמונות נוף יפות כמעט בכל תאורה אפשרית. באופן כללי אפשר לומר שתאורה טובה היא תאורה שתחמיא לצילום ותהיה אסתטית. אין ספק שברוב, אם לא בכל הפעמים תאורות קלאסיות יעבדו מדהים - תאורות שקיעה וזריחה לדוגמה מייצרות אור רך, זהוב, חם וקונטרסטי במידה נעימה שעובד מעולה בצילום נוף. מצד שני, ישנן לא מעט תאורות אחרות שיכולות להיות מחמיאות וטובות. ישנן כמה תכונות חשובות שצריך להתייחס אליהן בהקשר של התאורה:

  • קונטרסט - לרוב נעדיף אור עם קונטרסט יחסית עדין שיצור ניגודיות נעימה של אזורי אור וצל. אור כזה בד"כ מתקבל כשזוית התאורה נמוכה כמו בשקיעות וזריחות, או כשישנה עננות שמפזרת ומרככת את אור השמש.
  • צבע - צבע אור נעים ומיוחד מתקבל לרוב כשזוית האור נמוכה והצבע שלו הוא חם וזהוב כמו בשקיעות וזריחות. לעומת זאת, גם בתאורה חזקה יותר, אך כזו שמרוככת ע"י עננות נקבל צבעים עשירים ונעימים. תאורת דמדומים גם היא מאוד מעניינת כיון שהיא מאוד רכה, ויש לה דירוג של צבעים חמים וקרים בהתאם לזוית השמש מתחת לקו האופק.
  • כיוון האור - קשה לומר שיש כיוון תאורה מועדף. בהתאם למצב השמיים/עננות בשטח ובמיוחד בהתאם לקומפוזיציה אותה נצלם, כמעט כל כיוון תאורה יכול להיות מחמיא. תאורה חזיתית של שקיעה וזריחה כמובן יוצאת מרשימה מאוד. כשהשמש בתאורה חזיתית, אך היא עצמה מוסתרת או לא נוכחת בתמונה נוכל לקבל תאורה אחורית מרשימה ומעניינת. כשהשמש נמצאת מאחורינו נקבל לרוב תאורה עדינה, רכה ומאוזנת על על השטח, ללא הבדלי קונטרסט גדולים. גם תאורה צדדית יכולה להיות מעניינת.
צילום נוף - שקיעה בחוף פלמחים | צילום: תומר רצאבי

תאורת שקיעה ישירה וחזיתית - אור דרמטי בזוית יחסית נמוכה שמרוכך חלקית ע"י עננות שמסתירה את רוב השמש, עם צבעים חמים. הקונטרסט הכללי של האור יחסית עדין, אך הניגודיות של האור בין השמיים לקרקע הייתה חזקה ואוזנה ע"י שימוש בפילטר ND מדורג ועריכה.

צילום נוף שמורת דדווליי בזריחה בנמיביה - תומר רצאבי

תאורת זריחה צדדית. השמש לא נוכחת בתמונה, אך יוצרת קונטרסט של אזורים מוארים ומוצללים בניגודיות יחסית נמוכה ונעימה. האזורים המוארים מקבלים צבע חם, האזורים המוצללים מקבלים צבע קריר יותר.

Dolomites landscapes - Tomer Razabi

תאורה של שמש בזוית אחורית גבוהה שנשברת ומרוככת ע"י עננות מפוזרת. צבע האור ברוב "לבן" רגיל. הקונטרסט הכללי יחסית עדין ולא יוצר הבדלים גדולים בין אזורים מוארים למוצלים, הודות לשבירה של האור ע"י העננים.

צילום נוף זריחה בים המלח - צילום: תומר רצאבי

תאורת דמדומים ישירה וחזיתית, ממש לפני שהשמש עולה מעל ההרים ברקע. בדמדומים נוצר דירוג עדין של צבעים - צבעים חמים איפה שיש יותר אור וצבעים קרירים וכחלחלים איפה שיש פחות אור.

שקיעות וזריחות

תאורה של זריחה ושקיעה הן כנראה התאורות הכי קלאסיות לצילום נוף ולא בכדי. בשקיעות זריחות יש תאורה עם אור רך, בצבעים חמים וזהובים, עם קונטרסט יחסית עדין של אור וצל שבד"כ מאוד נעים לעין. כתלות במצב וסוג העננות בזמן הצילום, יכולות להיות בזמנים הללו סיטואציות שונות עם תאורה מצוינת. כשאין עננות בכלל, התאורות הטובות ביותר יהיו לרוב ממש כשהשמש על קו האופק, קצת מעליו או מתחתיו. ככל שהשמש נמצאת גבוה יותר מעל קו האופק, היא הולכת ונהיית יותר קונטרסטית ויכולה לגרום לאזורים שרופים בשמיים ולקונטרסט כללי קשה ופחות נעים לעין. כיוון התאורה יכול להיות חזיתי, צדדי או מאחורה ויכול להיות מעניין בכל כיוון.

צילום נוף שקיעה בחוף הבונים - צילום: תומר רצאבי

תאורת שקיעה חזיתית עם שילוב של עננים נמוכים וגבוהים. רוב השמש מוסתרת מאחורי העננים ששוברים ומרככים את האור הישיר. הזוית הנמוכה של השמש יוצרת צבעים ותאורה מעניינת על העננים.

צילום נוף שקיעה בנחל צין מדרשת שדה בוקר - תומר רצאבי

תאורת שקיעה אחורית ומעט מצד ימין. האור בזוית נמוכה מאוד ויוצר צבעים חמים וזהובים איפה שהוא מכה בשטח. הקונטרסט הכללי מאוד עדין ומאפשר תאורה טובה גם באזורים המוצלים. העננות מקבלת תאורה רכה ונעימה.

תאורת דמדומים

לא מעט צלמים מפספסים או נותנים חשיבות נמוכה לתאורת דמדומים - לפני שהשמש זורחת או אחרי שהיא שוקעת. היא לרוב נתפסת כפחות מעניינת כיון שנראה שיש בה צבעים פחות דרמטיים מאשר כשהשמש נוכחת בתמונה. לתאורת דמדומים יש לעיתים יתרונות מאוד גדולים כמו קונטרסט עדין מאוד של אור ודירוג נעים של צבעים חמים וקרים. ישנן פעמים שהתאורות הדרמטיות והמרשימות ביותר קורות בשעת הדמדומים, כשהזוית המאוד נמוכה של השמש מאירה את החלק התחתון של העננים ויוצרת צבעים דרמטיים ובלתי נשכחים.

צילום נוף הר צין שדה הבולבוסים - תומר רצאבי

תאורת דמדומים לפני הזריחה מצד ימין. השמש צובעת את העננים בגווני כתום ואפרסק דרמטיים הודות לזוית המאוד נמוכה שלה מתחת לעננים.

צילומי אוויר נוף ברחפן | תומר רצאבי

תאורת דמדומים לאחר השקיעה במדבר. אור לא ישיר בלבד מאיר את הרכסים המחורצים שבתמונה ויוצר תאורה רכה ואחידה בכל חלקי התמונה, מהאזורים הגבוהים ועד הנמוכים.

עננות מפוזרת

עננות מפוזרת יכולה ליצור תאורה מעניינת וטובה, גם כשהשמש יחסית חזקה ובזווית גבוהה בשמיים. במצבים כאלו העננות בעצם מרככת את אור השמש החזק וגורמת למעברים רכים יותר של אור וצל עם קונטרסט עדין יותר. בנוסף, עננות מפוזרת יוצרת שילוב יפה של טקסטורות של עננים ביחד עם כתמי שמיים כחולים. על הקרקע, עננות מפוזרת יכולה גם ליצור כתמי אור וצל. אין ספק שגם בזמן שקיעה וזריחה, עננות מפוזרת יכולה להיות יפייפיה.

צילום אווירי של קרחון אלץ' בשוויץ קורס צילום נוף - תומר רצאבי

עננות מפוזרת בתאורת אמצע יום. מעברי האור של חלקים מוארים ומצלים נהיים עדינים יותר הודות לשבירה של האור ע"י העננים. אפשר לראות כתמי אור וצל על הקרקע.

מעבר הרים סלה | טיול צילום נוף דולומיטים - תומר רצאבי

עננות מפוזרת בתאורת אמצע יום. הקרקע מוצלת לחלוטין ומקבל תאורה רכה, עדינה ואחידה. בשמיים ניתן לראות אזורים עם עננות ואזורי שמיים כחולים.

עננות כבדה

עננות כבדה לעיתים נתפסת כפחות מעניינת, אך גם היא יכולה ליצור תנאים מאוד נוחים ומרשימים לצילום, במיוחד כשיש טקסטורות וצורות מעניינות של עננים. כשיש עננות כבדה, האור מאוד רך ועם קונטרסט נמוך שיוצר אחידות של תאורה בכל חלקי התמונה.

Dolomites landscapes - Alpe Di Siusi | Tomer Razabi

עננות כבדה באמצע היום עם תאורה אחידה ורכה.

הר קירקיופל באיסלנד קורס צילום נוף - תומר רצאבי

עננות כבדה באמצע היום עם תאורה אחידה ורכה.

צל מלא

תאורה שמאוד מזכירה תאורה של עננות כבדה. באופן כללי, צל מלא יכול להווצר בכל מצב כשאין אור ישיר על השטח - בדמדומים, בעננות כבדה ואפילו באור שמש כשהזוית של האור לא מגיעה לאזורים מסוימים. גם במצב זה נקבל תאורה שהיא אחידה, רכה עם קונטרסט עדין מאוד.

צילום נוף הקניון האדום בהרי אילת, נחל שני - תומר רצאבי

צל מלא בתאורה בה השמש עדיין בשמיים, אבל אור ישיר לא חודר לחלק הפנימי של הקניון.

צילום נוף מפל הבניאס - צילום: תומר רצאבי

צל מלא בתאורה בה השמש עדיין בשמיים, אבל אור ישיר לא חודר לחלק הפנימי של הנחל.

שמש ישירה

כמו שאתם יכולים לדמיין, בד"כ בשמש ישירה במהלך היום וללא עננות - קשה מאוד לקבל תאורה מחמיאה. מצבים כאלה לרוב יוצרים תאורה קונטרסטית, עם הבדלים חזקים של אור וצל שפחות נעימים לעין.


רוצים ללמוד עוד?

הצטרפו אלי לקורס צילום נוף המקצועי והמוביל בישראל!

סיכום

כמו ששמתם לב, יש מגוון של תאורות עם תכונות שונות שיכולות ליצור עניין בצילום נוף. כשמבינים את התכונות של תאורות שונות, אפשר לנצל את האור כמו שצריך, גם בסיטואציות שלא נראות מעניינות באופן ראשוני.

נהניתם מהמאמר?
אתם מוזמנים לעקוב אחרי התמונות שלי בפייסבוק ובאינסטגרם 🙂