רוצים ללמוד עוד?

הצטרפו אלי לקורס צילום נוף המקצועי והמוביל בישראל!

סקירת מערכת פילטרים של חברת NISI - מחזיק V5 pro, פילטר ND64 והשוואה מול פילטר של חברת HAIDA

צילום נוף הוא אחד מתחומי הצילום האהובים עלי באופן אישי, בנוסף זהו תחום אותו אני מלמד שנים רבות בקורסים, סדנאות וטיולי צילום. שימוש בפילטרים, ובמיוחד בפילטרים מכהים (פילטרי ND) מאוד נפוץ בצילום נוף ובמהלך השנים בהן אני עוסק בצילום נוף יצא לי להשתמש בסוגים רבים של פילטרים מתוצרת של חברות שונות. שני הפילטרים הנפוצים ביותר הם פילטר ND מלא המשמש להורדת כמות האור הנכנסת למצלמה על מנת לאפשר לעשות חשיפות ארוכות, השני הוא פילטר ND מדורג שעוזר לאזן הבדלי תאורה בין השמיים לקרקע. בנובמבר 2017 קיבלתי מחזיק הפילטרים של NISI מדגם V5 pro ואת הפילטר המלא בחוזק של 6 סטופים (ND64) ויצאתי לבדוק ולהשוות אותם לפילטרים אחרים. התמונות שתראו במהלך הסקירה צולמו בתנאי תאורה יחסית יציבים (אך לא קבועים לגמרי). 

NISI ND filters review & comparison to HAIDA - Tomer Razabi Photography

נושאים שבדקתי במהלך הסקירה:

  • חדות התמונות בזמן השימוש עם הפילטרים
  • חידושים ונוחות השימוש של מחזיק הפילטרים V5 pro
  • שינויים בהכהיית פינות במהלך השימוש במחזיק והפילטרים
  • כיסוי צבע: מידת ניטרליות הצבע של הפילטר והאם הוא גורם לשינוי צבע התמונה
  • אחידות ההכהייה: מידת אחידות ההכהייה של הפילטר בכל השטח שלו

מחזיק פילטרים Nisi V5 pro

הערכה של מחזיק הפילטרים V5 pro מכילה 4 טבעות התאמה המתאימות לעדשות בקוטר של 67 מ"מ, 72 מ"מ, 77 מ"מ ו- 82 מ"מ. זהו טווח די רחב שמתאים לרוב העדשות הרחבות (וגם אחרות) הנפוצות בצילום נוף. הטבעות עשויות מאלומיניום עם הברגה טובה ואיכותית. מחזיק הפילטרים עצמו הוא הטוב ביותר שהשתמשתי בו ובולט בכמה תכונות חשובות:

  • אפשר לשם עד 3 פילטרים על המחזיק (בחלק מהמחזיקים אפשר לשם רק 2)
  • המחזיק עשוי מאלומיניום חזק ואיכותי
  • שימוש בטבעות ההתאמה ומחזיק הפילטרים לא גורמים להכהיית פינות או להופעת המחזיק בתמונה, גם בשימוש בעדשות רחבות מאוד של עד 16 מ"מ (פול פריים)
  • לחיבור בין טבעות ההתאימה למחזיק הפילטרים יש אבטחה כפולה - חיבור מגנטי ובנוסף גם חיבור פיזי של נעילה עם ידית קטנה.
  • החידוש החשוב ביותר של מחזיק הפילטרים הוא האפשרות לשימוש בפולרייזר מובנה. עד לפני מספר שנים היו רק 2 אפשרויות להשתמש בפולרייזר יחד עם מחזיק של פילטרי ND מרובעים - האפשרות הראשונה הייתה לחבר פולרייזר עגול רגיל על העדשה ולהרכיב עליו את מערכת הפילטרים המרובעים. זו הייתה שיטה מאוד לא נוחה כיוון שאי אפשר היה לשלוט על סיבוב הפולרייזר מבלי להשפיע על זווית המחזיק והפילטרים. האפשרות השנייה הייתה להרכיב פולרייזר גדול במיוחד בחלקו החיצוני של מחזיק הפילטרים שכן איפשר שליטה על הפולרייזר בנפרד, אך המחיר של פולרייזר גדול כזה היה יקר מאוד ולעיתים קרובות גרם גם להכהייה משמעותית של פינות התמונה. במחזיק V5 pro של NISI, הפולרייזר מורכב בחלק הפנימי של מחזיק הפילטרים, ניתן לשלוט בו על ידי 2 גלגלים קטנים בחלקו החיצוני של המחזיק מבלי להשפיע על המסננים האחרים.
NISI filters review V5 pro kit, reference photo without holder - Tomer Razabi Photography

תמונת ייחוס ללא מחזיק או פילטרים מורכבים | 16 מ"מ, ISO 100, צמצם 16, 1/125 שניות

NISI filters review V5 pro kit, photo with holder mounted - Tomer Razabi Photography

תמונת עם מחזיק פילטרים V5 pro מורכב, אין שינוי מבחינת הכהיית פינות בתמונה | 16 מ"מ, ISO 100, צמצם 16, 1/125 שניות

NISI filters review V5 pro kit, photo with holder and built in polarizer mounted - Tomer Razabi Photography

תמונת עם מחזיק פילטרים V5 pro ופולרייזר מובנה מורכבים, אין שינוי מבחינת הכהיית פינות בתמונה | 16 מ"מ, ISO 100, צמצם 16, 1/125 שניות


רוצים ללמוד עוד?

הצטרפו אלי לקורס צילום נוף המקצועי והמוביל בישראל!

פילטר NISI 100X100 Nano IR ND64

פילטר ND מלא בחוזק של 6 סטופים, הפילטר עשוי מזכוכית איכותית והוא מגיע בפאוץ' עור ארוז בנייר אורז להגנה נוספת. בחלק האחורי של הפילטר יש ספוגים שמטרתם למנוע חדירה של אור שיכול לגרום להשתקפויות של העדשה על הפילטר, אלמנט חשוב בפילטרים מכהים חזקים כאלו (מומלץ כמובן למקם את הפילטר הזה במסילה הראשונה של המחזיק, הכי קרוב לעדשה כדי שהספוגים יעשו את העבודה כמו שצריך). הנושאים העיקריים שבדקתי בפילטר היו אלו שהם עלולות לקרות הבעיות העיקריות של פילטרים מהסוג הזה: כיסוי צבע (נייטרליות צבע) והכהיית פינות. בנוסף לבדיקה של הפילטר עצמו, השוויתי אותו למתחרה העיקרי שלו, הפילטר ND64 של חברת Haida (לא בדקתי מול פילטר מסדרת Red Diamond). כל התמונות שמוצגות למטה צולמו ב- RAW ולא עברו שום עיבוד מלבד השוואה של White Balance.

נייטרליות צבע וכיסוי צבע

הפילטר של NISI הוא ללא ספק הפילטר הכי נייטרלי מבחינת צבע שהשתמשתי בו. בעבר השתמשתי גם בפילטרים של חברות שונות כמו LEE, Hoya ו- Haida. מהבדיקות שעשיתי הפילטר של NISI כמעט ואינו גורם לכיסוי צבע, בפעמים שכן הבחנתי בכיסוי צבע הוא היה מאוד עדין ועדיין הכי נייטרלי מכל הפילטרים שהשתמשתי בהם בעבר. במהלך הבדיקות שמתי לב שלפילטר יש נטייה עדינה מאוד לכיוון צבע סגול, במרבית הפעמים זה בקושי מורגש וניתן לתיקון בקלות בעריכת התמונה. לעומת הפילטר של NISI, לפילטר של Haida יש שינוי צבע קצת יותר חזק ומובהק לכחול, אך חשוב לציין שהuא לא מאוד בעייתי ובהחלט ניתן לתיקון אותה בעריכת התמונה. לא הייתה לךי הזדמנות לעשות השווה מול הפילטר של חברת LEE, אך מניסיון קודם עם הפילטר ND1000 שלהם וביקורות אחרות באינטרנט על ה- LEE ND64, ברור מאוד שיש לו שינוי צבע די חזק לכחול ושהוא לא נייטרלי כמו הפילטרים של NISI או Haida.

NISI filters ND 64 review, reference photo without filter- Tomer Razabi Photography

תמונת ייחוס ללא מחזיק או פילטרים מורכבים | 16 מ"מ, ISO 100, צמצם 16, 1/125 שניות

NISI filters ND64 review, photo with NISI ND64 mounted - Tomer Razabi Photography

תמונה עם פילטר ND64 של חברת ניסי | 16 מ"מ, ISO 100, צמצם 16, 1/3 שניות

NISI filters ND64 review, photo with HAIDA ND64 mounted - Tomer Razabi Photography

תמונה עם פילטר ND64 של חברת היידה | 16 מ"מ, ISO 100, צמצם 16, 2/3 שניות

הכהיית פינות

לא הבחנתי בשינוי או הגברה של הכהיית פינות במהלך השימוש בפילטר של NISI. זו תכונה מאוד חשובה וזה מראה שיש אחידות טובה מאוד של ההכהייה בכל חלקי הפילטר. בפילטר של Haida לעומת זאת אפשר לראות בצורה די ברורה שיש הכהייה של פינות התמונה. חשוב לציין שזה לא מאוד בעייתי, אבל תיקון של זה בעריכת תמונה לעתים יכול להפחית מעט את איכות התמונה.

דיוק הכהייה

מבדיקות שעשיתי נראה שרמת ההכהייה של הפילטר של NISI מאוד מדויקת יחסית, הוא הפחית את כמות האור קצת פחות מ -6 סטופים, רוב הפעמים סביב 5.6 סטופים. הפילטר של Haida גרם להכהייה מעט חזרה יותר, כ- 7.3 סטופים. אחידות ההכהייה של הפילטר של Haida הייתה פחות טובה, חזקה יותר בפינות ופחות חזקה במרכז.

חדות

לא ראיתי שם שינויים או בעיות מבחינת חדות בפילטר של NISI וגם בפילטר של Haida. נראה ששניהם עשויים מזכוכית אופטית ברמה גבוהה מאוד.

NISI filters review V5 pro kit, reference photo without holder - Tomer Razabi Photography

תמונת ייחוס ללא מחזיק או פילטרים מורכבים | 16 מ"מ, ISO 100, צמצם 16, 1/125 שניות

NISI filters ND64 review, photo with NISI ND64 mounted - Tomer Razabi Photography

תמונה עם פילטר ND64 של חברת ניסי | 16 מ"מ, ISO 100, צמצם 16, 1/2 שניה

NISI filters ND64 review, photo with HAIDA ND64 mounted - Tomer Razabi Photography

תמונה עם פילטר ND64 של חברת היידה | 16 מ"מ, ISO 100, צמצם 16, 1/2 שניה

מסקנות

בהחלט נראה ש- NISI עשו מחקר מצוין על שוק הפילטרים ועבודה מצוינת עם המוצרים שלהם. המחזיק שלהם חדשני, נוח ואיכותי. חוץ מהמחזיק המקביל של חברת Haida אין כרגע שום תחרות למי שמחפש מחזיק פילטרים מרובעים שניתן להשתמש בו יחד עם פולרייזר בצורה טובה. הפליטר ND64 של NISI היה מרשים מאוד וטוב יותר מהפילטר המקביל של חברת Haida המתחרה כמעט בכל הפרמטרים (חדות, הכהיית פינות, נייטרליות צבע, דיוק כהה). מלבד איכות הפילטר חשוב גם לדבר על עלויות - המוצרים של NISI אמנם אינם זולים, אך הם בהחלט איכותיים ושווים את זה. מי שמחפש את פילטרי ND הטובים ביותר ויכול להרשות לעצמו, NISI הם ללא ספק הבחירה הכי טובה לדעתי. למי שמחפש פילטרים טובים מאוד (קצת פחות מ- NISI) במחיר מעט משתלם יותר, אמליץ להשתמש באלו של חברת Haida.

נהניתם מהמאמר?
אתם מוזמנים לעקוב אחרי התמונות שלי בפייסבוק ובאינסטגרם 🙂