צילום נוף בעדשות רחבות

עדשות רחבות הן כנראה העדשות הנפוצות ביותר בתחום צילום הנוף, אך הן בהחלט לא העדשות היחידות שמתמשים בהן בתחום זה. תוכלו למצוא תמונות נוף מדהימות שצולמו בכל סוגי העדשות, החל מעדשות אולטרה רחבות ועד עדשות TELE כמו 400 ו- 800 מ"מ. אז מה הופך את העדשות הרחבות לכל כך נפוצות בתחום הזה? כל התשובות המאמר הבא.

Dolomites landscapes - Tomer Razabi

באופן כללי, אין הגדרה חד משמעית למה נחשבת עדשה רחבה. בתחום צילום הנוף עדשות רחבות הן בד"כ עדשות של 18 מ"מ או רחבות יותר למצלמות קרופ, או 24 מ"מ ורחבות יותר למצלמות פול פריים. העדשות הרחבות הקלאסיות הן עדשות שאורך המוקד הרחב שלהן הוא בסביבות 10-11 מ"מ למצלמות קרופ או 14-17 מ"מ למצלמות פול פריים. לעדשות רחבות ישנן 3 מאפיינים עיקריים וחשובים בצילום נוף:

זוית ראיה רחבה:

לעדשות עם אורך מוקד קצר יש בעצם זוית ראיה יחסית גדולה (בין 75 ל- 120 מעלות בערך). זה מאפשר לנו לצלם בתמונה אחת שטח די גדול עם זוית ראיה גדולה, ובכך להעביר לצופה חלק גדול מהנוף העומד מולנו אותו אנחנו רוצים לצלם.

Dolomites landscapes - Tomer Razabi

תחושה של פרספקטיבה עמוקה:

עדשות אינן משנות פרספקטיבה, אך הן משנות את התחושה של הפרספקטיבה. ההגדרה של פרספקטיבה היא "גודל יחסי של עצמים בהתאם למרחק שלהם מאיתנו", זה משפט שלא תמיד אומר יותר מדי אז ננסה להבין את זה בעזרת דוגמאות. באופן כללי מה שקורה בעדשות רחבות הוא שאלמנטים שיהיו קרובים לעדשה יראו יחסית מאוד גדולים ומודגשים, אלמנטים רחוקים מהעדשה ("רחוק" יכול להיות אפילו כמה מטרים) יראו הרבה יותר קטנים ורחוקים. הקצנה זו בין מה שקרוב ונראה גדול, למה שרחוק ונראה קטן, יוצרת תחושה של פרספקטיבה עמוקה בתמונה.

הסרטון הבא אולי יצליח להדגים זאת בצורה טובה: http://i.imgur.com/D0Uos.gif

צילום נוף זריחה בים המלח - תומר רצאבי

שימו לב לגוש המלח המרכזי בתמונה הזו: גודל שלו הוא בערך כ- 30 ס"מ, אך הוא נראה יחסית גדול בתמונה כיון שהוא מאוד קרוב לעדשה (בערך כ- 60 עד 70 ס"מ ממנה).

עומק שדה:

אורך המוקד הוא אחד הגורמים המשפיעים על עומק השדה. באורכי מוקד קצרים המאפיינים עדשות רחבות אנחנו בעצם מקבלים מראש עומק שדה גדול. זהו יתרון מאוד גדול כיון שבצילום נוף אנחנו רוצים שהתמונה תהיה עם עומק שדה גדולה כדי שכל חלקיה, מהקרובים ועד הרחוקים יהיו חדים.

זריחה בהר צין ושדה הבולבוסים קורס צילום נוף מתקדם - תומר רצאבי

סיכום:

השימוש בעדשות רחבות בצילום נוף נפוץ מאוד ומסיבות טובות, אך חשוב לזכור שזה לא אומר שנצלם נופים רק בעדשות רחבות! ישנן לא מעט תמונות נוף מעולות שצולמו בעדשות TELE. העדשות הרחבות מאפשרות לנו לצלם תמונה עם זוית ראיה גדולה, עומק שדה גדול והן נותנות תחושה של פרספקטיבה עמוקה - שילוב חשוב מאוד עם יתרונות משמעותיים!
נהניתם מהמאמר?
אתם מוזמנים לעקוב אחרי התמונות שלי בפייסבוק ובאינסטגרם 🙂

רוצים ללמוד עוד?

הצטרפו אלי לקורס צילום נוף המקצועי והמוביל בישראל!