רוצים ללמוד עוד?

הצטרפו אלי לקורס צילום נוף המקצועי והמוביל בישראל!

צילום בעלי חיים - קומפוזיציה

כמו ברוב תחומי הצילום, הקומפוזיציה היא אחד הגורמים הכי חשובים שעושים תמונה מעניינת ומושכת. שימוש נכון בטכניקה, ציוד מתאים ותאורה טובה הם כמובן גם חשובים, אך בלי קומפוזיציה טובה אין להם ערך רב. כשמדובר על קומפוזיציה של צילום בעלי חיים, ישנם כמה קווים מנחים בסיסיים שעובדים מצוין והשימוש בהם יעשה שיפור מיידי בתמונות שלכם. מלבד הקווים המנחים הבסיסיים, ישנו את השלב הבא שבאמת משדרג את רמת הצילום בתחום הזה והוא הבנה וצילום של התנהגות בעלי חיים - ללא ספק הגביע הקדוש בתחום זה. חשוב לזכור שבצילום, בקומפוזיציה ואפילו בטכניקה אין חוקים! בסופו של דבר ראייה צילומית טובה היא מה שחשוב, אך תירגול של הקווים המנחים עליהם אדבר במאמר הבא בהחלט ישדרג את התמונות שלכם ויוכל לפתח לכם את סגנון הצילום. אז בואו נצלול אל העולם המרתק של צילום בעלי חיים!

ספארי טנזניה - תומר רצאבי

קווים מנחים בסיסיים

ישנם מספר קווים מנחים בסיסיים בקומפוזיציה של צילום בעלי חיים שיהפכו את התמונות שלכם באופן מיידי לטובות יותר. על רוב או חלק מהכללים הללו אולי כבר יצא לכם לשמוע כיון שהם קווים מנחים כלליים של קומפוזיציה, והם עובדים מצוין גם בתחום של צילום בעלי חיים.

1. צלמו בגובה עיניים

צילום בעלי חיים (וגם אנשים) בגובה העיניים, או קרוב לכך ככל האפשר, גורם לצופה את התחושה שהוא נמצא מול בעל החיים. זה גורם לנו להרגיש שאנחנו ממש בשטח עם בעל החיים, לעומת הרגשה שאנחנו פשוט מסתכלים על תמונה רגילה. לא כל תמונה של בעל חיים חייבת להיות בגובה העיניים, לפעמים זויות אחרות גם הן יכולות מעניינות ומיוחדות, אבל זו בהחלט קומפוזיציה שתגרום לצופה להרגיש מחובר יותר לתמונה.

ספארי טנזניה - תומר רצאבי

שימו לב לתחושה שנוצרת בתמונה הזו, כאילו אנחנו ממש נמצאים על הקרקע וצופים בנמר הולך לכיווננו! התמונה הזו בהחלט לא צולמה מהקרקע כיון שזה אסור וגם מסוכן. התמונה צולמה מתוך ג'יפ במהלך טיול ספארי לטנזניה שהדרכתי. צילמתי את התמונה מהחלון התחתון של הג'יפ באורך מוקד של 600 מ"מ ממרחק של כ-10 מטרים מהנמר, ככה שמתקבלת התחושה של זוית נמוכה.

2. שלישים ומרחק הדובר

חוק השלישים ומרחב הדובר הם כללי קומפוזיציה יחסית מוכרים ובסיסיים שעובדים מצוין בצילום בעלי חיים. בשימוש בכלל הזה, אם בעל חיים מסתכל לכיוון מסוים נשתדל לקמפז אותו בשליש הנגדי לכיוון אליו הוא מסתכל וככה נשאיר לו מרחב בתמונה בכיוון אליו הוא מסתכל. הקימפוז הזה נותן תחושת המשך של נקודת המבט של בעל החיים וגורם לצופה לדמיין את שאר הסצנה והסיפור.

קומפוזיציה צילום בעלי חיים - Tomer Razabi

התמונה הזו צולמה במכתש נגורונגורו בטנזניה ב- 2016, זו הייתה עונה יוצאת דופן בה גשמים חזקים גרמו לפריחה מאסיבית בשטח המכתש. שימו לב שהפיל בתמונה פונה לכיוון שמאל, לכן קימפזתי אותו בערך בשלישי הימני בתמונה והשארתי מרחב לכיוון אליו הוא פונה.

רוצים ללמוד עוד?

הצטרפו אלי לקורס צילום נוף המקצועי והמוביל בישראל!

3. חפשו רקע טוב

רקע טוב תמיד ישדרג את התמונה ויעצים את הנושא. רקע טוב יכול להיות כל מיני דברים והוא כמובן תלוי בסביבה של בעל החיים. לפעמים רקע טוב יכול להיות פשוט רקע אחיד ומטושטש, או שהוא יכול להיות הסביבה הטבעית של בעל החיים שאתם מצלמים ויוסיף לסיפור שלו. בדרך כלל עדיף שהרקע יהיה מעט כהה יותר או בערך באותה בהירות כמו של הנושא כדי שהוא לא "יגנוב" את ההצגה. רקע חלק יכול להיות מצוין, אבל גם רקע עם פרטים עדינים יכול להיות טוב.

ספארי טנזניה - תומר רצאבי

עגור כתר, צולם במהלך טיול ספארי בטנזניה | שימו לב איך שהרקע המטושטש והאחיד פה מדגיש את העגור ונותן לו את כל תשומת הלב בתמונה.

קוסטה ריקה - תומר רצאבי

גם בתמונה הזו אפשר לראות שהרקע החלק מדגיש את הקוליברי והפרח עליו הוא עומד. צולם במהלך טיול לקוסטה ריקה.

ספארי טנזניה - תומר רצאבי

לעומת התמונות הקודמות, פה יש פרטים ברקע שמוסיפים לסיפור של הסביבה בה בעל החיים חי כמו עץ השיטה מאחוריו והעשב מסביב.

ספארי טנזניה - תומר רצאבי

גם בתמונה הזו אפשר לראות את רקע מלא בפרטים שמוסיפים לתמונה - העננים בשמיים, עצי השיטה מאחורה והעשב בקרקע.

4. לא לחתוך חלקים חשובים!

כמעט לכל בעל חיים יש חלק חשוב וייחודי שמאפיין אותו - לפילים יש את החדק, לטווסים יש זנב יפהפה, לאיילים יש קרניים מרשימות וכן הלאה. חלקי הגוף הללו הם חלק חשוב מהדימוי והאישיות של בעל החיים ובד"כ מומלץ לא לחתוך אותם בתמונה. מלבד איברי גוף מיוחדים, צריך לשם לב באופן כללי לחיתוכי גוף כמו רגליים וידיים, פנים ושאר החלקים. אין איסור לחתוך חלקי גוף בתמונה, אבל חשוב לוודא שזה נראה טוב ואסתטי.

ספארי טנזניה - תומר רצאבי

שימו לב שכל הפנים של הפילפילון בתמונה שלמים ולא חתוכים, כולל החדק והאזניים.

5. פורטרטים ותמונות סביבתיות

בהתאם למרחק שלכם מבעל החיים, כדאי לחשוב אם כדאי לצלם פורטרט של בעל החיים מקרוב או לחילופין לצלם אותו יחד עם הרקע של הסביבה שלו. שתי האפשרויות יכולות להיות טובות ומלבד המרחק זה יכול להיות תלוי גם באור והרקע הסביבתי - אם יש אור טוב על בעל החיים אבל לא על הרקע כדאי לנסות פורטרט. אם הרקע סביב בעל החיים מעניין ומחמיא, כדאי לנסות לשלב אותם בתמונה.

ספארי טנזניה - תומר רצאבי

בתמונה הזו של בבון בטנזניה, האור על הבבון היה עדין ומצוין, אבל הרקע היה עם אור קשה ולא מחמיא ולכן בחרתי לצלם פורטרט שממוקד על הפנים של הבבון.

ספארי טנזניה - תומר רצאבי

בתמונה הזו היה אור רך ואחיד גם על הג'ירפה וגם על הרקע שמסביבה. הרקע גם מעניין כיון שהוא מראה את הסביבה הטבעית של הג'ירפה ולכן בחרתי לשלב אותם ביחד בתמונה.


צילום בעלי חיים - התנהגות

צילום התנהגות של בעלי חיים היא כנראה הגביע הקדוש של תחום זה. בסופו של דבר מדובר על צילום שמבטא את סיפורם של בעלי החיים וחייהם. זה לא קשה מדי לצלם תמונות טובות של בעלי חיים אחרי שתבינו את קווי הטכניקה והקומפוזיציה הבסיסיים, אך השלב הבא של צילום התנהגות בעלי חיים דורש הרבה יותר מסירות, ידע נרחב וסבלנות כדי להצליח לעשות את זה. הדבר הראשון ואולי הכי חשוב כדי שתצליחו לעשות זאת הוא ללמוד על בעל החיים אותו תרצו לצלם - מה בית הגידול שלו, מה דפוסי האכילה שלו, דפוסי חיזור, השעות והזמנים בו הוא פעיל, מאפייני נדידה ועוד. לאחר שתכירו יותר טוב את הנושא הצילום תוכלו להתכונן למצבים מסוימים, לחזות התנהגות מסוימת ולהגדיל את הסיכוי פי כמה וכמה לצלם התרחשויות יחודיות ומעניינות! הנה כמה דוגמאות חשובות:

1. אינטרקציה בין בעלי חיים

תמונה של בעל חיים בודד יכולה להיות נהדרת, אבל תמונה של שניים ולפעמים יותר יכולה להיות הרבה יותר מעניינת! צילום של בעלי חיים באינטראקציה מסוימת יכולה להוסיף הרבה עניין לתמונה ולספר סיפור שיעניין את הצופה. אינטראקציה בין בעלי חיים היא חלק מעניין בהתנהגות שלהם שגורם לצופה לחשוב, ללמוד ולדמיין את הקשר ביניהם.
קוסטה ריקה - תומר רצאבי

שימו לב לשני הקוליברים בתמונה. מה אתם חושבים שקורה שם? האם הקוליברי מאחורה מחכה לתורו להיזון מהצוף של הפרח?

ספארי טנזניה - תומר רצאבי

מה היחסים בין שני הפילים בתמונה? האם זו אמא והצאצא שלה? האם הם אחים?

2. האנשה

אחד הדברים הכי חזקים שמוסיפים עניין בצילום בעלי חיים הוא האנשה וצילום שמראה רגשות והתנהגות איתם אנחנו יכולים להזדהות. בעלי חיים חווים ומציגים מגוון רחב של רגשות, פרצופים מצחיקים והתנהגות שאנחנו יכולים להזדהות איתה.
ספארי טנזניה - תומר רצאבי

פילים ידועים כבעלי חיים רגישים במיוחד עם מגוון גדול התנהגות רגשית שהם מביעים. שימו לב לחיבה המיוחדת הזו!

ספארי טנזניה - תומר רצאבי

אצל קופים האנשה היא יחסית קלה כיון שהם דומים פיזית לבני אדם, ובמיוחד כשם יונקים בחיק אימם.

3. תנועה

צילום בעל חיים בתנועה יכול להיות דבר קשה למדי וכזה הדורש שליטה וטכניקה טובה של החשיפה והפוקוס, אך זה בהחלט יכול להוסיף הרבה עניין לצילום. מלבד שליטה טובה בטכניקה, מומלץ גם לנסות להבין את ההתנהגות של בעל החיים ולנסות לחזות מה יכול לקרות. לדוגמה,ציפורי קוליברי בדרך כלל נחות על צמחים ומהם עפות סביב פרחים מסוימים כדי לאכול ולפעמים שבות לנוח באותו מקום. בעלי חיים החיים בעדר בדרך כלל הולכים או רצים לאותו כיוון, כך שאפשר לחזות את כיוון התנועה שלהם ולחכות לפרטים מסוימים שינועו בכיוון הרצוי.
ספארי טנזניה - תומר רצאבי

היפופוטמים בד"כ יוצאים לאכול עשב בלילה כשיותר נעים וקריר בחוץ. לקראת הבוקר הם חוזרים למקור המים בו הם חיים כדי להמנע מהשמש והחום. את ההיפופוטם הזה צילמתי בדיוק בזמן שהוא נכנס לבריכה בה הוא חי והצלחתי לתפוס אותו בתנועת הכניסה למים.

קוסטה ריקה - תומר רצאבי

קוליברים ניזונים מצוף של פרחים מסוימים בסביבה שלהם, לפעמים אפשר לראות אותם חוזרים לפרחים שונים של אותו הצמח. הצלחתי לצלם את הקוליברי הזה כיון שראיתי חוזר שוב ושוב לאותו הצמח כדי לאכול צוף מהפרחים שלו.

4. משחק

בעלי חיים אוהבים להשתובב ולשחק, במיוחד הצעירים שביניהם! גורים של מינים רבים של בעלי חיים נוטים לשחק ולספק התרחשויות מרגשות ומעניינות.
ספארי טנזניה - תומר רצאבי

גורי אריות משחקים ורבים עם אחד עם השני הרבה פעמים. הם נוטים לעשות את זה בעיקר בשעות הקרירות של הבוקר והערב כשלא חם מידי.

5. לחימה

לחימה קורה בתוך מינים שונים של בעלי חיים וגם בין מינים של בעלי חיים. רוב בעלי החיים משתדלים להמנע מלחימה כיון שזה יכול לסכן את החיים שלהם, אבל עדיין אפשר לראות התרחשיויות כאלה לפעמים. לחימה יכולה להיות על דומיננטיות, טריטוריה, מקורות מזון ומים, הזכות להזדווג ועוד.
ספארי טנזניה - תומר רצאבי

את זכרי האימפלה האלה צילמתי במהלך הבוקר המוקדם בשמורת נדוטו בטנזניה. כם כנראה נלחמו על דומיננטיות - שליטה בעדר של נקבות.

6. ציד ומרדפים

לראות ולצלם טורפים במהלך ציד ומרדף זה בהחלט אחד האירועים הכי מרגשים שיש בטבע! זה די נדיר לראות התרחשויות כאלו כיון שהן לא קורות לעיתים תכופות, גם כשזה קורה, הרבה פעמים זה מתרחש בשעות הלילה או בשעות בהן אי אפשר להיות בשטח ולצלם את זה. הבנה של התנהגות בעלי חיים היא מאוד חשובה במקרים האלה, זה יכול לעזור לכם לצפות את המהלכים של בעל החיים ולהתמקם בצורה טובה כדי לצלם תמונה בלתי נשכחת!
ספארי טנזניה - תומר רצאבי

את הלביאה הזו צילמתי במהלך מארב על עדר של זברות בשמורת נדוטו בטנזניה. פגשנו את להקת האריות בשטח ועקבנו אחריהם, לאחר קצת זמן אחת הלביאות התחילה להתגנב לכיוון הזברות. היא אמנם לא הצליחה לצוד בסוף, אבל עצם הצפייה והצילום של המארב היה מרגש!

ספארי טנזניה - תומר רצאבי

את הצ'יטה הזו גם צילמתי בשמורת נדוטו בטנזניה במהלך ציד של צבאי תומסון. פגשנו אותה ואת שני הגורים שלה ולאחר זמן קצר היא התחילה לנוע לכיוון הצבאים. כשהבנתי שהיא מתכננת לצוד מיקמנו את הג'ים במקום טוב כדי שנוכל לראות וצלם אותה במהלך הריצה. את התוצאות תוכלו לראות למטה.

הצ'יטה הצליחה לצוד את התומסון! אחרי שהיא עברה אותנו בריצה נסענו לכיוון שלה וראינו אותה לאחר הציד המוצלח.

ספארי טנזניה - תומר רצאבי

אחרי תפיסת התומסון הצ'יטה הביאה אותו לגורים שלה והם התיישבו לאכול בזריזות מחשש שטורפים אחרים יגיעו.

סיכום ומסקנות:

קומפוזיציה של צילום בעלי חיים היא אחד הגורמים הכי חשובים לתמונה מוצלחת בתחום צילום זה! יש לא מעט נושאים, קווים מנחים והיבטים שכדאי ללמוד, להכיר, לתרגל ולשים לב אליהם. כמובן שבנוסף לקומפוזיציה חשוב שתהיה לכם שליטה טובה בטכניקה ובחשיפה, אבל כמו בכל דבר אחר - ככל שתתרגלו ככה תשתפרו. לא צריך לנסות לזכור ולתרגל את כל הדברים בפעם אחת, נסו לתרגל נושא אחד בכל פעם ולאט לאט תראו שהדברים יטמעו ותוכלו ליישם אותם מבלי לחשוב יותר מדי.
נהניתם מהמאמר?
אתם מוזמנים לעקוב אחרי התמונות שלי בפייסבוק ובאינסטגרם 🙂