רוצים ללמוד עוד?

הצטרפו אלי לקורס צילום נוף המקצועי והמוביל בישראל!

צילום בעלי חיים - ציוד מומלץ

צילום בעלי חיים הוא אחד התחומים המורכבים והדורשניים ביותר בצילום. צילום בעלי חיים דורש הבנה מעמיקה של אור וחשיפה, שליטה מעולה ומהירה בהגדרות המצלמה והפוקוס ויכולת לצלם בסיטואציות המשתנות במהירות. במאמר זה אדבר על הציוד המומלץ והנפוץ בצילום בעלי חיים. הבנה של הציוד שלנו, איך הוא עובד הכי טוב ואיך אפשר לנצל את היתרונות שלו יכולה לשפר מאוד את התוצאות שלנו בתחום הצילום הזה.

Namibia flamigos - Tomer Razabi

פלמינגויים בחוף האוקיינוס האטנלנטי, נמיביה.

מצלמות מומלצות לצילום בעלי חיים:

דבר ראשון והכי חשוב - המצלמה הטובה ביותר היא זו שיש לך! בין אם יש לכם מצלמת DSLR פשוטה או את המצלמה הכי יקרה ומהירה שיש בשוק, הכי חשוב זה להכיר היטב את המצלמה שלכם כדי שתוכלו להפיק ממנה את המירב. בין אם אתם מתכננים לקנות מצלמה שתתאים לצילום בעלי חיים ובין אם אתם משתמשים במצלמה שיש לכם כרגע, חשוב שתכירו כמה מאפיינים חשובים במצלמות שיכולים לשפר מאוד את היכולת שלנו לצלם בעלי חיים:

ביצועי ISO:

אחד המאפיינים הכי חשובים למצלמה שמיועדת לצילום בעלי חיים הוא ביצועי ISO. מדובר בעצם על היכולת של המצלמה לצלם תמונה כמה שיותר איכותית למרות השימוש ב ISO גבוה (שתופעת הלוואי שלו היא רעש וגרעיניות). למה זה כל כך חשוב בצילום בעלי חיים? בצילום בעלי חיים נדרש לרוב צילום במהירות תריס גבוהה בגלל השימוש בעדשות עם אורך מוקד גדול או כדי "להקפיא" בעלי חיים הנמצאים בתנועה. השימוש במהירות תריס גבוהה מוריד את כמות האור בתמונה, ואפילו עם שימוש בצמצם מאוד פתוח, עדיין נדרש גם שימוש ב- ISO גבוה כדי לפצות ולקבל תמונה מספיק מוארת. ככל שלמצלמה שלנו יהיו ביצועי ISO טובים, זה יוכל לעזור לנו לצלם תמונות יותר איכותיות. מצלמות פול פריים או מצלמות קרופ מתקדמות הן בד"כ המומלצות לצילום בעלי חיים.

ספארי טנזניה - תומר רצאבי

אריות ביער הגשם של שמורת מניארה בטנזניה | צולם ב ISO 12,800 עם מצלמת קנון 5D IV

מערכת פוקוס:

מערכת פוקוס טובה ומתקדמת היא גם מאפיין חשוב שמגדיל את היכולת שלנו לצלם תמונות טובות בתחום צילום בעלי חיים. כשאנחנו מצלמים בעלי חיים שעומדים במקום אפשר להסתפק בנקודת פוקוס בודדת ואין צורך שמערכת הפוקוס תהיה מהירה במיוחד, ממש כמו צילום של כל אובייקט דומם. האתגר מתחיל כשנרצה לצלם בעלי חיים בתנועה. צילום מדויק של אובייקט בתנועה דורש מערכת פוקוס מהירה ואיכותית. יתרונות חשובים שיש למערכות פוקוס מתקדמות הן שינוי והתאמה של מספר נקודות הפוקוס, שינוי רגישות הפוקוס לתנועה, מעקב אוטומטי אחרי אובייקט או פנים של אובייקט, התאמה של כפתורים במצלמה, נקודות פוקוס מוצלבות רגישות במיוחד ועוד פונקציות מתקדמות.

צילום רציף מהיר:

מאפיין נוסף וחשוב בצילום בעלי חיים הוא כמות התמונות המקסימלית שהמצלמה יכולה לצלם בשניה, או FPS - frames per second. בצילום בעלי חיים ישנן התרחשויות שלפעמים קורות מאוד מהיר וחשוב לנו לתפוס רגע מכריע מסוים בהן, לדוגמה אריה בשיא השאגה, צ'יטה במרדף, או יונק דבש בתעופה. זה די קשה ואפילו כמעט בלתי אפשרי לצלם תמונה בדיוק ברגע המכריע ולכן צילום רציף מהיר של ההתרחשות יגדיל את סיכוי שלנו לתפוס את הרגע המכריע שרצינו.

ספארי טנזניה - תומר רצאבי

אריות מיד לאחר סיום הזדווגות, טנזניה.

רוצים ללמוד עוד?

הצטרפו אלי לקורס צילום נוף המקצועי והמוביל בישראל!

עדשות מומלצות לצילום בעלי חיים:

כמו בכל שאר התחומים בעולם הצילום, בצילום בעלי חיים אפשר להשתמש בכל סוגי העדשות! מעדשות סופר רחבות, עד עדשות סופר TELE. אין בעניין הזה החלטה חותכת של נכון או לא נכון וזה תלוי בעיקר בקומפוזיציה מה שאתם רוצים להשיג. עדשות רחבות זווית מאפשרות לצלם בעלי חיים מנקודת מבט מאוד מיוחדת, אינטימית, עם יותר רקע וזוית יוצאת דופן שנותנת לצופה להרגיש שהוא ממש בשטח וקרוב לבעל החיים. מצד שני צילום כזה בד"כ דורש קרבה רצינית לבעל החיים, משהו שלא תמיד אפשרי לבנאדם או צלם שאין לו נסיון והבנה מעמיקה עם בעלי חיים, המרחב הסביבתי שלהם והידע להתקרב אליהם בבטחה. בדרך כלל, הבחירה הקלאסית והנפוצה ביותר של עדשות בצילום בעלי חיים הן עדשות ה TELE שמאפשרות לנו לצלם ממרחק ובבטחה. ישנן כמה מאפיינים שהופכים את עדשות ה TELE לנפוצות בצילום בעלי חיים:

הגדלה:

לרוב בעלי החיים הפראיים פשוט לא תוכלו להתקרב, חלקם פשוט יברחו מכם לפני שתוכלו להתקרב מספיק כדי לצלם תמונה טובה וחלקם פשוט מסוכנים מדי ולא תרצו להתקרב אליהם. שימוש בעדשות TELE מאפשר לנו לצלם בעלי חיים ממרחק מבלי להבריח אותם ומבלי לסכן את עצמנו.

ספארי טנזניה - תומר רצאבי

נמר בשמורת הסרנגטי בטנזניה, צולם באורך מוקד של 600 מ"מ.

עומק שדה רדוד:

השימוש בעדשות TELE עם אורך מוקד גדול גורם לעומק שדה רדוד בתמונה, משהו שלעיתים קרובות מחמיא מאוד בצילום בעלי חיים (גם בצילום פורטרטים לדוגמה). זה גורם לנושא להיות חד ולרקע מטושטש ובכך מדגיש את בעל החיים.

ספארי טנזניה - תומר רצאבי

צבי סלעים בטנזניה | צולם באורך מוקד של 600 מ"מ, שימו לב איך הרקע מטושטש לגמרי.

פרספקטיבה:

עדשת TELE יוצרות תחושה של פרספקטיבה שטוחה - הן גורמות לנושא או בעל החיים להראות קרוב יותר לרקע. זה יכול להועיל בכך שזה מאפשר לנו לצמצם את שטח הרקע מאחורי האובייקט שלנו ולעשות אותו יותר אחיד/הומוגני. זה גם יכול לעזור אם נרצה לשלב רקע ספציפי שאינו קרוב לאובייקט אך קשור לסביבת המחייה שלו.

ספארי טנזניה - תומר רצאבי

ג'ירפות בשמורת הסרנגטי בטנזניה | צולם באורך מוקד של 400 מ"מ, שימו לב שהרקע מלא בעננים וכמה הם נראים קרובים ומודגשים.

חצובה:

לא חובה להשתמש בחצובות בצילום בעלי חיים, אך הן יכולות להיות מאוד מועילות אנחנו מצלמים במקום אחד ואין לנו צורך לזוז. הנחת המצלמה ועדשת TELE גדולה על חצובה פירושה שלא נצטרך להחזיק ציוד כבד בידיים שלנו, זה מאפשר לנו לצלם בנוחות ולהתרכז בצילום. שימוש בחצובה גם מאפשר לנו לצלם במהירות תריס איטית יותר ממה שהיינו נדרשים מבלי החצובה. חשוב להשתמש בחצובה איכותית שיכולה לשאת בצורה טובה את המשקל של הציוד מבלי לזוז או ליפול. חשוב גם לבחור ראש חצובה טוב ונוח שיאפשר לנו לצלם ביעילות, בין אם זה ראש כדורי, ראש צירים או ראש Gimbal.

סיכום ומסקנות:

ישנם שיקולים רבים בבחירת הציוד המתאים לצילום בעלי חיים - מחיר הציוד, משקל, איכות ועוד. נסו לבחור את מה שהכי טוב עבורכם בהתחשב בכל היתרונות והחסרונות. גם אם אין לכם אפשרות לקנות או להשתמש במצלמה או עדשה ספציפית שהייתם רוצים, הכי חשוב שתלמדו להשתמש בציוד שיש לכם בצורה הכי טובה.
נהניתם מהמאמר?
אתם מוזמנים לעקוב אחרי התמונות שלי בפייסבוק ובאינסטגרם 🙂